Конспект заняття з корекції та розвитку емоційно-вольової сфери старших дошкільнят «Ми веселі, добрі та сміливі. Практичний матеріал Конспект заняття з емоційного розвитку

Конспект заняття з корекції та розвитку емоційно-вольової сфери старших дошкільнят «Ми веселі, добрі та сміливі. Практичний матеріал Конспект заняття з емоційного розвитку

Ціль- розвиток емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку.

Форма проведення- групове заняття, 6-8 осіб.

Матеріали: магнітофон; аудіозаписи В. Шаїнського – Ю. Ентін «Чунга-чанга», звуки природи, музика для релаксації; коробочка, картинки із зображенням емоцій; картки 8 кольорів (червоний, синій, жовтий, зелений, малиновий, сірий, коричневий, чорний), клубок, тактильні доріжки.

Хід заняття.

I. Вступ.

1.Привітання «Радісна пісенька».

Ціль: позитивний настрій, розвиток почуття єдності.

У мене в руках клубочок. Я зараз обмотаю нитку навколо пальця і ​​передам клубочок своєму сусідові праворуч і заспіваю пісеньку про те, як я рада його бачити - «Я дуже рада, що (ім'я) у групі є», а тепер усі разом «Ми раді, що (ім'я) у групі є»

Хто клубочок отримує, обмотує нитку навколо пальця і ​​передає його наступній дитині, що сидить праворуч від неї, і ми разом (усі, у кого в руках нитка) співаємо йому радісну пісеньку. І так, поки клубочок не повернеться до мене. Чудово!

Клубочок до мене повернувся, він пробіг кругом і всіх нас з'єднав. Наша дружба стала ще міцнішою.

2.Гра «Різнокольоровий настрій».

Мета – відстеження свого емоційного стану, настрою.

Раз, два, три, чотири, п'ять – починаємо ми грати!

Зараз я навчу вас розфарбовувати свій настрій. Я відкрию вам такий секрет. Виявляється, кожен настрій має власний колір. Подивіться – у мене є різнокольорові картки. Ми розкладемо їх по колу. Вийшла квітка-восьмиквіточка - квітка настроїв. Кожна пелюстка - різний настрій:

  • червоний – бадьорий, активний настрій – хочеться стрибати, бігати, грати у рухливі ігри;
  • жовтий – веселий настрій – хочеться радіти всьому;
  • зелений – товариський настрій – хочеться дружити з іншими дітьми, розмовляти та грати з ними;
  • синій – спокійний настрій – хочеться спокійно пограти, подивитися у вікно;
  • малиновий - мені важко зрозуміти свій настрій, і не надто добрий, і не надто поганий;
  • сірий – нудний настрій – не знаю чим зайнятися;
  • коричневий - сердитий настрій - я злюсь, я скривджений;
  • чорний – сумний настрій – мені сумно, я засмучений.

Ми відправимо клубочок по колу, і кожен із вас скаже, якого кольору зараз його настрій. Я почну, а ви продовжите.

Діти позначають кольором свій настрій.

Дякую, мені дуже приємно, що у багатьох із вас зараз гарний настрій. А тим хлопцям, у кого воно не дуже гарне, ми зараз допоможемо.

ІІ. Основна частина.

3. Етюд «Танець радості».

Звучить аудіозапис музики В. Шаїнського – Ю. Ентін «Чунга-чанга»

Все стаємо в коло, беремося за руки, тепер скачемо, як радісні горобці в сонячну погоду (діти танцюють 1-2хв) Тепер підставляємо боки сонечка, як радісні кошенята (діти танцюють 1-2хв) У вас добре виходить! А тепер стрибаємо як радісні хлопці на сонячній прогулянці (діти танцюють 1-2 хвилини) Добре! Настрій піднімається, хлопці? Діти відповідають.

4.Гра «Коробочка емоцій»

Ціль - оволодіння навичками управління своєю емоційною сферою: розвиток у дітей здатності розуміти, усвідомлювати свої та чужі емоції радості, правильно їх висловлювати, повноцінно переживати.

Діти, подивіться, ось «Коробочка емоцій» пропоную з нею пограти. Усередині набір карток, у яких зображені різні емоції. Кожен бере собі одну картку, не показуючи її іншим. Після цього всі по черзі намагаються показати емоції, намальовані на картках. Інші глядачі, вони повинні вгадати, яку емоцію їм показують і пояснити, як вони визначили, що це за емоція.

Які емоції легше показувати? А які складніші? Чому?

Відповіді дітей.

5.Вправа «Музика та емоції»

Мета - сприяння розвитку розуміння передачі емоційного стану за допомогою музики, та розвитку образного мислення.

Зараз ми слухатимемо музичні уривки, а потім описуватимемо настрій музики.

Обговорення: Який настрій кожна музика мала? Які почуття викликає? (весела - сумна, задоволена, сердита, смілива - боягузлива, святкова - буденна, задушевна - відчужена, добра - втомлена, тепла - холодна, ясна - похмура)

Діти прослуховують музику та відповідають.

6. Вправа «Чарівні доріжки»

Мета - сприяння розвитку розуміння передачі емоційного стану за допомогою відчуттів, дотиків (м'який, колючий, жорсткий тощо)

Зараз ми підемо чарівними доріжками. Як думаєте, чому чарівні доріжки?

Відповіді дітей

(Дорожки чарівні, тому що вони різні - є м'які, приємні, а є колючі, жорсткі, шарудять)

Які почуття, відчуття, викликає у вас кожна доріжка? Які дотики бувають у нас у житті? Відповіді дітей.

ІІІ. Висновок.

7. Вправа на релаксацію.

Мета - навчання методів саморегуляції, зняття психоемоційного напруження.

Радісному настрою допомагає розслаблення.

Сядьте зручніше. Витягніться та розслабтеся. Заплющте очі, подумайте про приємне.

Уявіть собі чудове сонячний ранок. Ви знаходитесь біля тихого чудового озера. Ледве чутно ваше дихання. Вдих видих. Яскраво світить сонце, і ви почуваєтеся все краще та краще. Ви відчуваєте, як сонячне проміння зігріває вас. Ви абсолютно спокійні. Світить сонце, повітря чисте і прозоре. Всім тілом ви відчуваєте тепло сонця. Ви спокійні та нерухомі. Ви почуваєтеся спокійним та щасливим. Ви насолоджуєтеся спокоєм та сонячним теплом. Ви відпочиваєте… Вдих-видих. А тепер розплющте очі. Потяглися, посміхнулись і прокинулись. Ви добре відпочили, у вас бадьорий та веселий настрій, і приємні відчуття не покинуть вас протягом усього дня.

Ціль:Розвиток емоційної сфери старших дошкільнят.

Завдання:

Закріпити вміння впізнавати та виражати емоції, емоційні стани у міміці.

Розвивати саморегуляцію вихованців через прослуховування музичних творів.

Створити комфортний психологічний мікроклімат у групі, бадьорий та радісний настрій;

формувати позитивне ставлення до оточуючих, збалансованість емоцій;

формувати доброзичливі та рівноправні відносини між однолітками;

вправляти в умінні підтримувати розмову, брати участь у колективному розмові.

Матеріал для заняття:

«Чарівний клубочок»;

Піктограми емоцій та фотографії: страх, радість, агресія тощо.

Магнітна дошка; Людини-емоції;

Папір для малювання, олівці;

Використані технології заняття:

Супровід музики: Магнітофон із записом спокійної музики; Аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєвої; муз. Е.Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля»; екран, проектор.

Методичні прийоми:бесіда, групове обговорення різноманітних почуттів; питання дітям; піктограми емоційних станів; розгляд; показ; пояснення; практична діяльністьдітей.

Попередня робота:

- Ознайомлення з базовими емоціями: страх, радість, агресія, смуток

– прослуховування музичних творів

Хід заняття:

Вітання. «Чарівний клубочок».

Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити! А який у вас зараз настрій? На що воно схоже: на сонечко чи темну хмаринку?
(Відповіді дітей)

Діти, а що це у мене в руках? (Відповіді дітей)Але це не простий клубок, а чарівний. Передаючи «чарівний клубочок», давайте вітаємо одне одного.

Вихователь передає клубок ниток дитині, він намотує нитку на палець і ласкаво називає поруч дитини, що сидить на ім'я або вимовляє «чарівне ввічливе слово», потім передає клубок іншій дитині і т.п.

- Хлопці, ми сьогодні з вами вирушимо у подорож. Ми відвідаємо "Царство емоцій". Жителі цього царства запрошують нас у гості та висилають килим-літак. Діти сідають на килим та під музику летять. Звучить пісня “Дорогою добра”.

Який настрій у цієї пісні (бадьорий, веселий, добрий, світлий).

Як ви розумієте слова "Дорогою добра".

Що ви відчули, коли ви слухали цю пісню? Хлопці маю картки з особами. Вони називаються піктограми. Давайте розглянемо їх. На них зображені люди з різним виразом обличчя. Який вираз обличчя у цієї людини? (Роздає конверти з піктограмами кожній дитині.) - Яку піктограму ви покажете прослухати цю пісню? (Показують).

Килим-літак приземляється. Дітей зустрічають герої казок.

Вихователь: – А зараз ми згадаємо героїв наших улюблених казок.
- Які почуття мають герої цих казок?
1.Ради зайчики та білочки,
Раді хлопчиків і дівчаток.
Обіймають і цілують косолапого:
«Ну, дякую тобі, дідусю, за сонечко!» (Радість)
2.Плаче сірий горобець:
- Вийди, сонечко, швидше!
Нм без сонечка прикро,
У полі зернятка не видно! (Сум)
3.І лікар пришив йому ніжки
І заінька стрибає знову.
А з ним і зайчиха мати
Теж пішла танцювати (радість)
4.Прибігла зайчиха
І закричала: Ай-ай!
Мій зайчик потрапив під трамвай
І тепер він хворий і кульгавий
Маленький заінь мій!» (страх)
Вихователь: - Діти, ви, мабуть, здогадалися, про що ми говоритимемо з вами на занятті? (Відповіді дітей)
- Так, ми говоритимемо про почуття. Як ви розумієте цей вираз
"почуття"? (Відповіді дітей)

Діти проходять на галявині.

Кого ви бачите на цій галявині? (Людина-радість)

А який у нього настрій?

Діти, а що таке радість? (Відповіді дітей)

«Радість – це коли всі радіють, усім весело».

«Радість – це коли у всіх свято».

«Радість – це коли ніхто не плаче.

«Радість – це коли немає війни».

«Радість – це коли всі здорові».

«Радість – це я, бо мама каже: «Ти моя радість».

- Що ви робите, коли вам весело? (Відповіді дітей.)

Етюд «Хто як радіє» Діти стають у коло. Вихователь пропонує їм зобразити, показати без слів, як вони радіють під час зустрічі з мамою, коли вони зустрічають гостей у свій день народження, під час спільних прогулянок з батьками або під час походу до зоопарку, цирку.

Виразні рухи: обійми, посмішки, сміх, радісні вигуки.

Вправа «Намалюй емоцію»

А зараз уявіть собі, що ми художники, і нам треба намалювати картину на тему – «Радість». Візьміть листочки та олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться.

(Потім дітям пропонується сісти в коло та розповісти про те, що вони намалювали.

Вихователь: А тепер пограємось у гру, будьте уважні.
Гра «Скажи навпаки»
Ви сумні хлопці – Ми веселі хлопці.
Ви ліниві - Ми працьовиті.
Ви злі - Ми добрі.
Ви розпорошені - Ми уважні.
Ви неохайні - Ми акуратні.
Ви грубі - Ми ввічливі.
Ви злі - Ми добрі.
Вихователь: - Молодці! А тепер я вас запрошую на прогулянку вулицями
цього міста. Я хочу переконатися, що ви вмієте відчувати настрій тих
людей, які зустрінуться нам у дорозі

Містком діти проходять на острів. Їх зустрічає Людина-Сум.

Що таке смуток?

Хлопці, а хто живе на цьому острові? (Людина-Сум)

Подивіться цього хлопчика. Який вираз його обличчя... Що сталося з його ротом? Бровями? Який вираз очей? Що це за емоція? (Відповіді дітей)

- А як ви здогадалися? (по обличчю, по очах, брови зсунуті, губи опущені)

Хлопці, у вас теж, мабуть, буває сумний настрій? Розкажіть. (Оповідання дітей)

На острові можуть жити не лише людина, а й тварина. І ось зараз я вам пропоную зобразити тварину.

Гра «Добра тварина».Встаньте в коло та візьміться за руки. Зараз я перевірю, як ви вмієте дихати разом. Ми перетворимося на одну велику, добру тварину. (Включається спокійна музика.)Послухаймо, як воно дихає.

А тепер подихаємо разом. Вдих – усі разом робіть крок уперед. Видих- крок назад.

Наша тварина дихає дуже рівно та спокійно. А тепер зобразимо і послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук - робіть крок уперед. Стук - крок назад.

На шляху « Печера страху»

Дісталися ми і печери. (Виховник включає музику.)

Вправа «Страшні звуки» (звучить муз. Е.Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля»)

- Вгадайте, які звуки ми чуємо? (Відповіді дітей)

- Ми чуємо багато звуків, серед них є страшні. Ми слухатимемо звуки і вгадуватимемо, які з них лякають, страшні, а які заспокійливі чи радісні. (обговорення дітей)

А чи завжди звук був страшним? Звук поїзда теж вам здається страшним, але якщо ви згадаєте поїздку у відпустку на поїзді, що було весело та цікаво, то страх минає.

Який тут живе чоловічок? (Людина – Страх)

Як ви здогадалися? (Відповіді дітей)

Гра « Я страшилок не боюся, в кого хочеш - перетворюсь»

Діти йдуть кругом, тримаючись за руки, і промовляють хором ці слова. Коли ведучий називає якогось страшного персонажа (Кощія, вовка, лева тощо), дітям потрібно швидко «перетворитися» на нього і завмерти. Ведучий вибирає найстрашнішого і той стає ведучим і продовжує гру.

Вправа «У страху очі великі»

А тепер, давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що маєте великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки убік). В усіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображують великі круглі очі за допомогою рук.)Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки.)

А потім і зовсім зникає. (Знизують плечима і здивовано розводять руками.)

Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні в кого немає більше очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, оскільки страх зник. Усміхніться один одному.

«Гора Злості»

Хто живе на цій горі? (Людина-Злість)

Як ви здогадалися?

Що відбувається із ротом? Покажіть! Рот відкрився, зуби з'єднані. Рот може бути перекошеним у злого чоловічка.

Що відбувається із бровами? Покажіть! Брови опущені, між ними складки. Ніс наморщився.

Що відбувається з очима? Покажіть! Очі стали вузькими, мов луги.

– Діти, а у яких випадках відчувають такі емоції? (Придумати разом з дітьми життєву ситуацію).

Вправа «Дзеркало»

Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом злість.

Діти сідають на стільці півколом. Ведучий ставить питання, на яке діти повинні тупотіти, якщо хочуть відповісти «так». Якщо "ні", то ноги стоять на місці.

Я розповім, коли мами злиться, а ви відгадаєте, чи правильно я говорю.

Мами злиться, коли спізнюються на роботу.

Мами злиться, коли їдять морозиво.

Мами злиться, коли на них кричать.

Мами злиться, коли їм дарують подарунки.

Мами зляться, коли спізнюються з дитиною до дитячого садка.

Мами злуються, коли про мам кажуть «погана».

Мами злиться, коли беруть їхні особисті речі, не питаючи дозволу.

Мами злиться, коли їх люблять.

Молодці, хлопці. Ви відгадали, які події любить чоловічок-агресивність.

Вправа «Закінчи пропозицію».

Подумайте гарненько та закінчіть пропозицію «Я радію коли…»

Я злюсь, коли... і т.д.

– Хлопці, подивіться, які бувають емоції та які піктограми їм відповідають. (фото та піктограми)

Піктограми – це схематичне зображення почуттів.

Рефлексія. Розмова з дітьми:

А зараз нам час повертатися до дитячого садка. Сідають на еовепр-літак.

Що ви сьогодні дізналися на занятті? (Відповіді дітей)

А що вам найбільше сподобалося? (Відповіді дітей)

Молодці, хлопці! Ви були дружні, активні впоралися з усіма завданнями!

Мені також дуже сподобалася наша подорож. Я бажаю вам гарного настрою, і щоб ви говорили один одному тільки добрі та добрі слова.

Конспект заняття з емоційного розвитку дітей

старшої групи дошкільного віку :

Подорож до країни «Емоції».

Ціль:Розвиток емоційної сфери старших дошкільнят.

Завдання:

Закріпити вміння впізнавати та виражати емоції, емоційні стани у міміці.

Розвивати саморегуляцію вихованців через прослуховування музичних творів.

Створити комфортний психологічний мікроклімат у групі, бадьорий та радісний настрій;

Збереження здоров'я вихованців через психогімнастику та релаксацію.

формувати позитивне ставлення до оточуючих, збалансованість емоцій;

формувати доброзичливі та рівноправні відносини між однолітками;

вправляти в умінні підтримувати розмову, брати участь у колективному розмові.

Склад групи:

Вік учасників: 5 - 6 років. Кількість дітей у групі: 6-8 осіб Тривалість заняття: 30 хвилин.

Матеріал для заняття:

«Чарівний клубочок»;

Піктограми емоцій та фотографії: страх, радість, агресія тощо.

Магнітна дошка; Людини-емоції;

Папір для малювання, олівці;

Дитячі стільці за кількістю дітей;

Невелика пісочниця, рамки із піском; пензлики;

Використані технології заняття:

З супроводу CD музики: Магнітофон і диск із записом спокійної музики; Аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєвої; муз. Е.Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля»;

Елементи здоров'язберігаючої технології

Ігри з піском.

Психогімнастика.

Методичні прийоми:бесіда, групове обговорення різноманітних почуттів; питання дітям; піктограми емоційних станів; розгляд; показ; пояснення; практична діяльність дітей.

Попередня робота:

- Ознайомлення з базовими емоціями: страх, радість, агресія, смуток

– прослуховування музичних творів

– проведення психологічних ігор та вправ

Хід заняття:

Вітання. «Чарівний клубочок».

- Здрастуйте, хлопці. Я рада вас бачити!

Діти, а що це у мене в руках? (Відповіді дітей)Але це не простий клубок, а чарівний. Передаючи «чарівний клубочок», давайте вітаємо одне одного.

Психолог передає клубок ниток дитині, він намотує нитку на палець і ласкаво називає поруч дитини, що сидить на ім'я або вимовляє «чарівне ввічливе слово», потім передає клубок іншій дитині і т.п.

- Хлопці, ми сьогодні з вами вирушимо у подорож. А в яку країну ми поїдемо, ви мені скажете після того, як я прочитаю вам вірш.

Бувають почуття у звірів, У рибок, пташок та людей.Впливає без сумніву, на всіхНас настрій.Хто веселиться!Хто сумує?Хто злякався!Хто сердить?Розсіє всі сумнівиАбетка настрою.

(коротке обговорення вірша, повторення назв емоцій)

Наш настрій залежить від наших вчинків, від того, що ми робимо та як. У свою чергу, наш настрій впливає на настрій оточуючих, і вони відчувають різні емоції.

Хлопці, а ви знаєте, що таке емоції? (Відповіді дітей)

- Як ви думаєте, чим ми сьогодні займатимемося? Про що будемо говорити?(Відповіді дітей)

– Хлопці, ми зараз з вами вирушимо у подорож до країни «Емоції». Для того, щоб ми могли подорожувати, нам потрібен транспорт. Яким транспортом ви подорожували? Давайте збудуємо казковий поїзд. Встаньте один за одним, візьміть попереду, що стоїть за пояс. Пересуватися наш поїзд зможе за допомогою чарівних слів:

Наш чарівний поїзд Усіх друзів уперед відвозить…

(Діти вимовляють слова і йдуть по колу,зображуючи вагончики)

1 зупинка. «Поляна Радості» (звучить аудіозапис «Радість» з добірки Т.Д.Зінкевич-Євстигнєєвий)

Кого ви бачите на цій галявині? (Людина-радість)

А який у нього настрій?

-Діти, а що таке радість? (Відповіді дітей)

Наприклад:

«Радість – це коли всі радіють, усім весело».

Буває радість велика, а буває маленька. Маленька – це коли в однієї людини, а велика – коли в усіх».

«Радість – це коли у всіх свято».

«Радість – це коли ніхто не плаче. Жодна людина".

«Радість – це коли немає війни».

«Радість – це коли всі здорові».

«Радість – це я, бо мама каже: «Ти моя радість».

- Що ви робите, коли вам весело? (Відповіді дітей.)

Етюд «Хто як радіє»Діти стають у коло. Психолог пропонує їм зобразити, показати без слів, як вони радіють під час зустрічі з мамою, коли вони зустрічають гостей у свій день народження, під час спільних прогулянок з батьками або під час походу до зоопарку, цирку.

Виразні рухи: обійми, посмішки, сміх, радісні вигуки.

Вправа «Намалюй емоцію»

- А зараз уявіть собі, що ми художники, і нам треба намалювати картину на тему – «Радість». Візьміть листочки та олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться.

(Потім дітям пропонується сісти у коло та розповісти про те, що вони намалювали.Потім психолог спільно з дітьми наклеює малюнки на великий листпапери – проводиться виставка (обговорення, вибір найоригінальнішого малюнка, відповіді на запитання «Що таке радість? та найцікавіші історії).

Психогімнастика « Струмок радості» (звучить спокійна музика)

Діти сідають на підлогу по колу, беруться за руки, розслаблюються.

-Хлопці, мУявіть собі, що всередині у кожного з вас оселився добрий, веселий струмок. Водичка в струмку - чиста, прозора, тепла. Струмок зовсім маленький і дуже бешкетний. Він не може довго всидіти на одному місці. Давайте з ним пограємо і уявимо собі, як чиста, прозора, тепла вода через ваші ручки переливається друг другові по колу.

Діти подумки передають одна одній радість.

2 зупинка. « ОстрівСуми»

Що таке смуток?

Хлопці, а хто живе на цьому острові? (Людина-Сум)

Подивіться цього хлопчика.Який вираз його обличчя... Що сталося з його ротом? Бровями? Який вираз очей? Що це за емоція? (Відповіді дітей)

- А як ви здогадалися? (по обличчю, по очах, брови зсунуті, губи опущені)

Хлопці, у вас теж, мабуть, буває сумний настрій? Розкажіть. (роповідання дітей)

На острові можуть жити не лише людина, а й тварина. І ось зараз я вам пропоную зобразити тварину.

Гра« Добра тварина».Встаньте в коло та візьміться за руки. Зараз я перевірю, як ви вмієте дихати разом. Ми перетворимося на одну велику, добру тварину. (Включається спокійна музика.)Послухаймо, як воно дихає.

А тепер подихаємо разом. Вдих – усі разом робіть крок уперед. Видих- крок назад.

Наша тварина дихає дуже рівно та спокійно. А тепер зобразимо і послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук - робіть крок уперед. Стук - крок назад.

3 зупинка. « Печера страху»

Дісталися ми і печери. (Психолог включає музику.)

Вправа «Страшні звуки» (звучить муз.Е.Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля»)

- Вгадайте, які звуки ми чуємо? (відповіді дітей)

- Ми чуємо багато звуків, серед них є страшні. Ми слухатимемо звуки і вгадуватимемо, які з них лякають, страшні, а які заспокійливі чи радісні. (прокидання дітей)

А чи завжди звук був страшним? Звук поїзда теж вам здається страшним, але якщо ви згадаєте поїздку у відпустку на поїзді, що було весело та цікаво, то страх минає.

Який тут живе чоловічок? (Людина – Страх)

Як ви здогадалися? (Відповіді дітей)

Гра « Я страшилок не боюся, на кого хочеш – перетворюсь»

Діти йдуть кругом, тримаючись за руки, і промовляють хором ці слова. Коли ведучий (спочатку може бути психолог) називає будь-якого страшного персонажа (Кощія, вовка, лева тощо), дітям потрібно швидко «перетворитися» на нього і завмерти. Ведучий вибирає найстрашнішого і той стає ведучим і продовжує гру.

Вправа «У страху очі великі»

А тепер, давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що маєте великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки убік).В усіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображаютьхворікруглі очі за допомогою рук.)Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки.)

А потім і зовсім зникає.(Знизують плечима і здивовано розводять руками.)

Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні в кого немає більше очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, оскільки страх зник. Усміхніться один одному.

4 зупинка. «Гора Злості»

Хто живе на цій горі? (Людина-Злість)

- Як ви здогадалися?

Що відбувається із ротом? Покажіть! Рот відкрився, зуби з'єднані. Рот може бути перекошеним у злого чоловічка.

Що відбувається із бровами? Покажіть! Брови опущені, між ними складки. Ніс наморщився.

Що відбувається з очима? Покажіть! Очі стали вузькими, мов луги.

– Діти, а у яких випадках відчувають такі емоції? (Придумати разом з дітьми життєву ситуацію).

Вправа «Дзеркало»

Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом злість.

Діти сідають на стільці півколом. Ведучий ставить питання, на яке діти повинні тупотіти, якщо хочуть відповісти «так». Якщо "ні", то ноги стоять на місці.

Я розповім, коли мами злиться, а ви відгадаєте, чи правильно я говорю.

Мами злиться, коли спізнюються на роботу.

Мами злиться, коли їдять морозиво.

Мами злиться, коли на них кричать.

Мами злиться, коли їм дарують подарунки.

Мами зляться, коли спізнюються з дитиною до дитячого садка.

Мами злуються, коли про мам кажуть «погана».

Мами злиться, коли беруть їхні особисті речі, не питаючи дозволу.

Мами злиться, коли їх люблять.

Молодці, хлопці. Ви відгадали, які події любить чоловічок-агресивність.

Вправа «Закінчи пропозицію».

Подумайте гарненько і закінчіть пропозицію «Я тішуся колись…» (висловлювання дітей записуються).

Я злюсь, коли... і т.д.

– Хлопці, подивіться, які бувають емоції та які піктограми їм відповідають. (фото та піктограми)

Піктограми – це схематичне зображення почуттів.

Рефлексія. Розмова з дітьми:

А зараз нам час повертатися до дитячого садка.

Що ви сьогодні дізналися на занятті? (Відповіді дітей)

А що вам найбільше сподобалося? (Відповіді дітей)

Молодці, хлопці! Ви були дружні, активні впоралися з усіма завданнями!

Мені також дуже сподобалася наша подорож. Я бажаю вам гарного настрою, і щоб ви говорили один одному тільки добрі та добрі слова.

Я дуже хочу дізнатися, який настрій у вас лишився після нашої подорожі. І я вам пропоную намалювати пензликом свій настрій на піску!

І щоб наша зустріч запам'яталася, давайте на згадку зробимо фотографію.

На цьому наше заняття закінчується. Спасибі до побачення.

Ціль:створення умов розвитку у старших дошкільнят методів адаптації, розвиток навичок комунікації.

Завдання:
Соціально-комунікативний розвиток.
Освітні:
Створити умови на навчання навичкам саморегуляції поведінки.
Забезпечити умови для формування вміння працювати у мікрогрупах.
Корекційно-розвиваючі:
Створити умови для розвитку та корекції навичок спілкування старших дошкільнят у дитячому колективі.
Забезпечити умови для формування вміння долати труднощі та страхи.
Сприяти зниженню психом'язової напруги та розслабленню.
Виховні:
Сприяти вихованню доброзичливості.
Створити умови виховання емпатичних почуттів.

Методи та прийоми:читання художніх творів, анімалотерапевтичні ігри та вправи, релаксація, вправи наслідувально-виконавчого характеру.

Обладнання та ТСО: м'які іграшкикошенят, клубки вовняних ниток, два кошики, картки із зображенням клубків та бантів, набір м'яких модулів, карта міста кошенят, аудіозапис релаксаційної музики, музичний центр, м'які підлогові мати.

Психологічні технології: музикотерапія, тілесно-орієнтовані техніки, релаксація.

Здоров'язберігаючі технології:психогімнастика, фізкультхвилинка.

Хід безпосередньої освітньої діяльності

І етап. Організаційний та мотиваційний момент.
Діти грають у груповій кімнаті. У центрі кімнати на підлозі з'являється клубок вовняних ниток. Педагог-психолог привертає увагу дітей до клубка та цікавиться, кому він може належати.
Відповіді та припущення дітей.
— Хлопці, а давайте уявимо себе маленькими кошенятами та вітаємо один одного незвичайним способом.
1. Гра "Незвичайне привітання".
Діти з психологом встають навкруги, по черзі вітаються спочатку носиками, потім «лапками» та уявними «хвостиками».
Дорослий звертає увагу вихованців на звуки: «Хлопці, а клубок виявляється чарівним, він нас кудись кличе. Напевно, комусь потрібна наша допомога. Підемо за клубком і подивимося куди ж він нас з вами приведе?»
ІІ етап. Практичний.
Дорослий та діти йдуть за клубком і знаходять карту міста кошенят. Психолог розповідає історію: «Це карта міста кошенят, колись це місто називалося Містом Щасливих кошенят, бо всі кошенята, котрі живуть тут, були веселими, добрими і сміливими. Але це не сподобалося злої феї і вона зачарувала місто. Одне кошеня стало всього боятися, інше стало злим, а третє весь час сумувало».
— Хлопці, ви хочете допомогти кошеням знову стати веселими, сильними та сміливими?
Відповіді дітей.
- Тоді вперед, за чарівним клубком!
Дошкільнята разом із педагогом-психологом йдуть за клубком і підходять до будиночка з м'яких модулів, на даху якого сидить іграшкове, м'яке, «злякане» кошеня.
Педагог-психолог, взявши кошеня, вимовляє з тихотвор А.Блока «Чому сумує кошеня»(Модифікація):

«Жив-було маленьке кошеня
І зовсім ще дитина.
Ну, і цей котя милий
Постійно був полохливий.
Чому? Ніхто не знав,
Котя це не сказав».
А.Блок

2.Вправа «Чого боїться кошеня?»
Діти передають кошеня один одному та розповідають, чого він боїться.
3. Розмова «Як допомогти кошеняті не боятися?»
— Хлопці, як ми з вами можемо допомогти кошеняті не боятися? Діти висловлюють свої припущення.
— Правильно, давайте його пошкодуємо, погладимо. Дошкільнята обіймають, гладять і шкодують кошеня.
Педагог-психолог робить висновок.
— Хлопці, дивіться кошеня було полохливе, а тепер, коли ви його погладили, пошкодували, обняли він уже не боїться.
4. Анімалотерапевтична гра "Злякані кошенята".
Дошкільнята розподіляються на дві команди за картками (бантики та клубки). Одні діти зображують переляканих кошенят, імітують рухи та звички. Інші вихованці уявляють себе сміливими хлопцями, які допомагають кошенятам не боятися (гладять їх, шкодують, притискають до себе). Потім дошкільнята змінюються ролями.
На завершення гри педагог-психолог обговорює почуття вихованців.
— Хлопці, вам сподобалося, коли вас заспокоювали? Чи вам було приємно?
— Дивіться, хлопці наш клубок нас кудись знову кличе, комусь ще потрібна наша допомога.
Педагог-психолог та діти підходять до другого будинку з модулів, усередині якого сидить іграшкове, м'яке, «сумне» кошеня. Дорослий вимовляє вірш А. Блоку «Чому сумує кошеня?»

«Жив-було маленьке кошеня
І ще зовсім дитина.
Ну, і цей котя милий
Постійно був похмурий.
Чому? Ніхто не знав,
Котя це не сказав».
А. Блок

— Хлопці, це кошеня сумує, мабуть, йому нудно.
- Як ми можемо його розвеселити? Що ви робите, коли вам нудно?
Відповіді дошкільнят.(Пограти з ним)
- Правильно, молодці! Я знаю цікаву гру!
Педагог-психолог разом із дітьми виконує
фізкультхвилинку «Котик».

Ось який каташка, вихованці рухаються по колу один за одним.

Кругла мордочка, Зупиняються, показують обома
руками мордочку.
І на кожній лапці — Ритмічно витягують уперед
кігтики-драпки, по черзі праву та ліву руки;
Всі йому іграшки: повороти на місці, довкола себе.
кубики, котушки,
Котик, як м'ячик, роблять стрибки на двох ногах,
По квартирі скаче. руки на поясі.
Н.В.Нищева.

— Дивіться, хлопці, наше кошеня розвеселилося, здорово ви йому допомогло, але наш «чарівний» клубок кличе нас далі в дорогу.
Діти та дорослий підходять до третього будинку з модулів, у якому сидить «сердитий» іграшкове кошеня.
Педагог-психолог читає вірш «Сердитий кошеня».

У нього скуйовдилася вовна,
Зігнулася дугою спинка,
Хвіст трубою,
Він шипить і гарчить, наче тигр:
Ідіть, не хочу я ваших ігор.(Авторське).

— Хлопці, яке сердитий кошеня, як же йому можна допомогти?
Відповіді дітей.
— Правильно, скажімо йому ласкаві слова. Дошкільнята говорять кошеняті ласкаві слова.
Педагог-психолог підбиває підсумок.
— Подивіться, кошеня вже не сердиться, воно стало добрим, бо почув від вас стільки лагідних слів. Молодці!
ІІІ етап. Останній.
6. Релаксація. «Чудовий сон кошеня»
На тлі тихої, спокійної музики дорослий повільно вимовляє: «Маленькі кошенята дуже втомилися, набігалися, награлися і лягли відпочити, згорнувшись у клубочки. Їм сниться чудовий сон: блакитне небо, яскраве сонце, прозора вода, сріблясті рибки.

Сниться нам, що ми лежимо на траві,
На зеленій м'якій траві,
Гріє сонечко зараз
ручки теплі у нас,
Яскравіше сонечко зараз
ніжки у нас теплі.
Напруга полетіла і
розслаблене все тіло.
Ми спокійно відпочиваємо,
Сном чарівним засинаємо.
Кряжова Н.Л.

Чудовий сон, але настав час прокидатися.
— Кошенята розплющують очі, потягуються, посміхаються. Добре ми відпочили!
Педагог-психолог розпитує дітей: чи вам сподобалася подорож до Місто кошенят? Який настрій зараз?
Рефлексія. Ритуал прощання.
Педагог психолог показує два кошики жовту та сіру. Пропонує взяти кожному по одному клубку вовняних ниток відповідно до настрою: жовтий – радісне, веселе; сірий - сумне і покласти у відповідні за кольором кошики.
Педагог-психолог та діти виконують ритуал прощання: вставши в коло і взявшись за руки, хором кажуть: «До побачення!»

Муніципальне дошкільне освітнє бюджетна установаЦентр розвитку дитини дитячий садок «Ромашка» с. Михайлівка Муніципального району Уфимський район Республіки Башкортостан

Підготувала та провела педагог – психолог Кірєєва Б.Р.

Ціль:

  • закріплення знань дітей про основні емоції людини (Радість, смуток, страх, здивування, гнів).

Завдання:

  1. сприяти усвідомленню, розумінню емоцій;
  2. підвищити стійкість емоційних станів;
  3. допомогти зміцнити впевненість у собі, розвинути самосвідомість;
  4. допомогти дитині відреагувати на наявні негативні емоції (страх, гнів та ін.), що перешкоджають його повноцінному особистісному розвитку;
  5. збагатити емоційну сферудитини.

Етапи заняття:

  1. Ритуал привітання.
  2. Основний зміст заняття - сукупність психотехнічних вправ та прийомів, спрямованих на вирішення завдань цього заняття (Ігротерапія, групова дискусія.)
  3. Рефлексія заняття – оцінка заняття.
  4. Ритуал прощання.

Тривалість заняття: 25 хвилин.

Вік учасників: Старший дошкільний вік.

Обладнання: картинки гномів з різними емоціями; магнітофон, аудіозапис музики, сонечко з прищіпками, піктограми із зображенням емоцій, «сухий дощ» , коробка з цукерками

Попередня робота:

  • знайомство з базовими емоціями: страх, радість, подив, агресивність.
  • прослуховування музичних творів.
  • проведення психологічних ігор та вправ.

Хід заняття:

Привітання: Здрастуйте, хлопці. Я рада вас бачити. Давайте ми вітаємо одне одного:

Привіт сонце, (Діти піднімають руки вгору)

Привіт я, (Показують на себе)

Здрастуйте всі мої друзі! (обіймають сусідів праворуч і ліворуч за плечі)

Нетрадиційна гра з прищіпками Сьогодні нас у групі зустрічає сонечко, яке вирішила роздати вам свої промінчики, щоб дізнатися з яким настроєм ви сьогодні прийшли в дитячий садок. Ви маєте розповісти, як вас звати, який у вас настрій. Продовжити пропозиції: Мене звуть... У мене сьогодні... настрій, бо...

(Дітям лунають прищіпки, сонечко передають по колу і одягаючи прищіпку (промінчик)дитина розповідає про свій настрій.)

Подивіться, скільки промінчиків у сонечко і кожен промінчик з різним почуттямі настроєм, у нас промінчики і радісні та сумні. І тому, щоб підняти всім настрій, ми пограємося з «Сонячним промінцем»

Гра "Сонячний промінчик" Сонячний промінчик заглянув тобі у вічі. Закрийте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно поглад його долонями: на лобі, на носі, але ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуй акуратно, щоб не злякати сонячного проміння, голову, шию, животик, руки, ноги. Він забрався на живіт, погладь його. Промінчик не бешкетник - він просто любить і пестить тебе, а ти погладь його і потоваришує з ним.

Чудово! Ми потоваришували з сонячним промінцем, глибоко зітхнемо і посміхнемося один одному. Як чудово, що ми з вами зустрілися!

Основна частина:

Сьогодні до нас із країни емоцій прийшли у гості казкові гноми

Вони допоможуть нам згадати емоції, про які ми з вами говорили на минулих заняттях.

  • Відгадайте, дітлахи, і дівчата, і хлопчаки, емоцію яку зараз вам покажу я?

(звучить радісна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією радості. Відповіді дітей)

Наш гномик приніс нам піктограми з різними емоціями та хоче нас перевірити, чи всі емоції ви знаєте. (Дітям лунають піктограми з емоціями радість, смуток, страх, агресія, здивування)А тепер назвіть гноміку вашу емоцію, яка зображена на піктограмі і розкажіть гному, коли ви відчуваєте це почуття. Наприклад: У мене радість «Я радію, коли ніхто не хворіє» .

  • Подивіться на гнома. Емоцію мені назвіть… (звучить сумна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією смутку. Відповіді дітей.)

Як ви вважаєте, що з ним могло статися, чому він сумує?

  • Йде гномик до нас інший. Подивіться, він який? (звучить страшна музика. Педагог-психолог показує гнома з емоцією страху. Відповіді дітей.)

Вправа "У страху великі очі" .

Педагог-психолог: А тепер давайте пограємося зі страхом. Уявіть, що маєте великий, величезний страх. (Діти широко розводять руки убік). В усіх, хто боїться, від страху великі очі. (Зображують великі круглі очі за допомогою рук). Але тепер страх зменшується. (Діти зрушують руки). А потім зовсім зникає. (Знизують плечима і здивовано розводять руками). Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні в кого немає більше очей і, отже, ніхто з вас нічого не боїться, оскільки страх зник. Усміхніться один одному.

Молодці, хлопці, ви впоралися зі страхом.

  • Подивіться на цього гнома. Емоцію мені назвіть… (Звучить гнівна музика. Педагог-психолог показує картинку гнома з емоцією гніву. Відповіді дітей.)

А знаєте цей гном мені розповів, на що він дуже розлютився. Виявляється йому в чарівній країні ніхто не хотів розповідати казки і тому він такий злий. Давайте ми з вами розповімо йому казку. (Діти погоджуються)

Зараз я розповідатиму казку, а ви зображатимете героїв казки після того, як почуєте слова "ось так" .

Є одна чудова планета, яка зветься Земля. Вона велика та кругла. На ній багато лісів, морів, річок. І мешкають на ній люди, звірі, птахи, комахи. Так ось, на цій планеті є величезна яскраво – зелена галявина. Над цією галявиною небо часто буває синім. У небі літають птахи. Цю галявину зігріває своїм теплим промінням сонце.

Якось серед білого дня на цій галявині раптом з'явилося місто. Звідки взявся? Може, хтось і знає, але мені не відомо. Все у цьому місті було незвичайним. Вдома були різного кольору: червоні, жовті, зелені, сині, фіолетові - ніби веселка залишила свій слід на кожному з них, різної форми– круглі, квадратні та навіть трикутні. Вікна в будинках були дуже великими, щоб у будинок проникало багато світла. Ще було багато дверей, і всі вони були відчинені. Заходь коли хочеш та йди куди хочеш.

А мешкали в цьому незвичайному місті маленькі чарівники, схожі на вас. І на тебе Денис, і на тебе, Ірино (і т.д.). Чарівники були дуже добрі та дружні. Вони працювали і багато чого вміли. А якщо в них щось не виходило, вони знали, що обов'язково вийде, хай не одразу. Любили чарівники грати та веселитися. Раз у раз чувся їхній веселий сміх. А сміялися вони так... (Діти лягають на спину, бовтають ногами, руками, ляскають собі по животу і голосно сміються).

Але бувало чарівникам і сумно, і тоді вони сумували так… (Діти зображають сум за допомогою міміки.)

Іноді вони хотіли поплакати, і вони дозволяли собі це. Вони плакали ось так… (Діти зображують плач за допомогою пантоміміки.)Великі сльози котилися їхніми щоками, а коли вони падали на землю, то перетворювалися на кришталеві бусинки. Дзвін від них був мелодійним та заспокійливим.

Чарівники любили вигадувати різні дива із перетвореннями. Коли хтось у когось перетворювався, то вони дивувалися ось так (Діти широко розплющують очі, відкривають рот, вимовляють «ах» .)

Зараз ми потрапимо до цієї країни. Заплющте очі і стежте за диханням. Щодо трьох ви розплющите очі і опинитеся в чарівному місті. Вдих – видих – один, вдих – видих – два, вдих – видих – три. (Діти виконують інструкцію.)

Розплющте очі. Ми у незвичайному місті. (Діти розплющують очі.)

Не встигли ми потрапити до цього міста, як відразу перетворилися на величезних слонів. У слона чотири потужні ноги. Він ходить поважно, не поспішаючи, повільно переносячи масу тіла з однієї ноги на іншу. Ставить ногу на всю ступню, ніби продавлюючи землю. Спробуємо ходити так… (Діти плавно, повільно переносять тіло з однієї ноги на іншу, шумно вдихають, на видиху довго вимовляючи звук «а» .)

Слон підійшов до будівництва, де маленькі чарівники зводили будинок. Напевно, для нас із вами. Слон - сильна тварина і він почав допомагати чарівникам піднімати важкі камені ось так ... Він поставив стійко ноги (Діти ставлять ноги на ширину плечей), трохи зігнув коліна, підняв камінь передньою правою ногою і з силою виштовхнув її вгору, подаючи камінь нагору (імітуючи рухи). Потім підняв камінь передньою лівою ногою і так само подав його нагору будівельникам (імітуючи рухи). Йому було нелегко, і він цього не приховував. Тяжко дихав ось так… (Діти на видиху довго вимовляють «а» ) .

Але тут слона спіткала невдача: важкий камінь упав йому на ногу. Слон підняв забиту ногу і застогнав ось так. «про» ) .

Слон дуже розлютився, його тіло напружилося, він стиснув щелепи, почав розмахувати хоботом, грізно трубити ось так. (діти імітують рухи і довго вимовляють звук «а» ) .

А потім слон пішов містом стрясаючи повітря ревом ось так. (Діти рухаються, переносячи масу тіла з однієї ноги на іншу з різким рухом рук, стиснутих в кулаки, вгору; на видиху опускають руки вниз, вимовляючи звук «а» ) .

Тут слон побачив газету. Він вихопив її і почав м'яти. Він тупцював її ногами, рвав на частини ось так… (Діти мнуть газету, топчуть, рвуть).

Потім слон завалився на спин і почав бити по землі ногами, крутити головою і ревти ось так. (Діти лягають на спину, стукають об підлогу ногами, мотають головою, довго вимовляють звук «а» ) .

Поступово почуття злості стало покидати слона, він заплющив очі, витягнувшись на землі на весь зріст ось так. (Діти лягають на підлогу, заплющують очі, слухають текст на релаксацію).

Наші руки відпочивають, ноги теж відпочивають.
Відпочивають, …засинають… (2 рази)
Напруга влетіла
І розслаблене все тіло (2 рази)

Губи не напружені
Відкриті та теплі (2 рази)
І слухняна наша мова
Бути розслабленим звик (2 рази)

Дихається легко ... рівно ... глибоко ...

Незабаром слон заспокоївся, він лежав розслаблений. Розплющивши очі, він озирнувся навколо ось так ... (Діти відкривають очі, оглядаються на всі боки).

Як добре: сонечко пригріває, небо блакитне, трава зелена, у річці вода тече. І йому стало зовсім спокійно та затишно. А про агресію нагадували тільки розкиданий по землі уривок паперу. Давайте приберемо всі залишки «злість» щоб вона нас більше не турбувала (Всі прибирають уривки газет).

Ну що настав час повертатися додому. Заплющте очі, стежте за диханням. На рахунок "три" ви розплющте очі і знову опинитесь в нашій групі дитячого садка. Вдих – видих – один, вдих – видих – два, вдих – видих – три. (Діти виконують інструкцію.)

Символічне повернення з казки – вправа "Це я"

Діти встають у коло, взявшись за руки, тупотять ногами, повторюючи на видиху: "Це я. Це я" .

От ми й повернулися. Вам сподобалося бути слонами? Яке почуття переживав слон, коли камінь упав йому на ногу? Як він висловлював це почуття? Що він у своїй робив? Ви помітили, що слон, незважаючи на те, що був злий, нікого не ображав і не ображав. Слон - миролюбна тварина. І якщо раптом вас колись відвідає почуття гніву, злості, згадайте слона.

  • На гноміка погляньте, Емоцію визначте… (Звучить незвичайна музика. Педагог-психолог показує гнома з емоцією здивування. Відповіді дітей.)

Правильно, це здивування! Я вам розповім чому здивувався казковий гном, може ви теж здивуєтеся.

1. Гра – релаксація «Сухий дощ» .

Прислухайтеся, що це за звуки? Це дощ шумить. Ходімо, побачимо (аудіозапис - Шопен "Вальс дощу" ) .

До нас прилетіла дощова хмара, але дощ не простий, а чарівний (на парасольці різнокольорові атласні стрічки) . Погладьте його.

Наш дощ різнокольоровий, сухий, теплий, веселий, добрий, лагідний, ніжний. Дощ нас тішить, заспокоює. Можна трохи потанцювати під музику.

Дощик, дощик, мій друже, ти пролийся на галявину,

По руках і по обличчю, ти танцюй без лінощів, перший, весняний.

Так приємно гуляти під нашим дощем.

Наш чарівний дощик ніби змиває всі переживання, страхи, втому і наповнює нас здоров'ям та весняним настроєм.

Рефлексія заняття

  • Згадаймо, які емоції живуть у казковій країні?

Яка гра здалася вам найцікавішою?

  • А який у вас зараз настрій?

(Діти згадують).

Ритуал прощання.

Добігла кінця наша зустріч з казковими гномами.

Вони на прощання дають нам повчання:

Бути добрим, без примх

І дарують вам сюрпризи. Гноми в гості до нас прийшли також не з порожніми руками а з сюрпризом (Показую дітям коробочку, закриту кришкою. Трясу коробочку і пропоную дітям відгадати на слух, що там знаходиться.)Як ви вважаєте, що це може бути?

Насправді це цукерки. Але вони не звичайні. Як тільки ви їх з'їсте, ви перетворитеся на чарівників і зможете побажати всім людям щось таке, чому вони зможуть стати радісними. Давайте подумаємо, що можна побажати всім людям, які живуть на землі. (Дітям лунають цукерки, вони висловлюють свої побажання).

Дякую! Ви сьогодні молодці. До побачення.

Список використаної літератури:

  1. Програма Емоційного розвитку дітей дошкільного віку «Дивуюся, злюся, боюся, хвалюся і радію» Крюкова С.В., Слободяник Н. П. Практичний посібник. - 6-те вид. - М.: Генезіс, 2011. - 208 с.; мул.
  2. Ганічева І.В. Тілесно – орієнтовані підходи до психокорекційної та розвиваючої роботи з дітьми (5 – 7 років). - М.: Національний книжковий центр, 2011. - 136 с. (Психологічна служба.)