Інтегроване заняття із дітьми патріотизм. Інтегроване заняття у старшій групі з морально-патріотичного виховання "Знайомство з російською хатою"

Інтегроване заняття із дітьми патріотизм. Інтегроване заняття у старшій групі з морально-патріотичного виховання "Знайомство з російською хатою"
Рамазанова В. Ю.

Бібліографічний опис статті:

Рамазанова В. Ю. Інтегроване заняття з морально-патріотичного виховання "З чого починається Батьківщина?" // Освітні проекти «Совонок» для дошкільнят. - 2016. - № 40. - ART 133498. - URL: http://www.kids.covenok.ru/133498.htm. - Держ. реєстр. Ел No ФС77-55136. - ISSN: 2307-9282.


Анотація:
Дошкільний вік - фундамент загального розвитку дитини, стартовий період всіх людських початків. У вихованні дітей величезне значення має приклад дорослого, тому саме від нас залежить, наскільки цей фундамент буде міцним. Важливо залучати дитину до культури свого народу, оскільки звернення до вітчизняної спадщини виховує повагу, гордість за місце, де живеш. Щоб виховувати в людині почуття гордості за свою Батьківщину, треба з дитинства навчити любити своє місто, край, де він народився та виріс, природу, що його оточує, познайомити з культурними традиціями свого народу, прищепити любов до декоративно-ужиткового мистецтва та народної творчості. Виховати духовно-моральну особистість та патріота своєї Батьківщини – відповідальне та складне завдання, вирішення якого у дошкільному дитинстві тільки починається. Планомірна, систематична робота, використання різноманітних засобів виховання, спільні зусилля нас – вихователів та батьків, відповідальність дорослих за свої слова та вчинки можуть дати позитивні результати

Конспект інтегрованого заняття з морально-патріотичного виховання

Тема: «Дружба»

Мета заняття - розвиток почуття емпатії в дітей віком, і навіть соціалізація дітей за умов дитячого колективу.

Ціль: соціалізація дітей в умовах дитячого колективу.

Завдання:

формувати в дітей віком навичка встановлювати хороші доброзичливі відносини, навички спілкування друг з одним.

розвивати в дітей віком почуття емпатії.

Попередня робота:

Розмова з дітьми про дружбу, стосунки один до одного.

читання художньої литературы.

підбір аудіозаписів до пісні про дружбу для супроводу.

Обладнання: ляльки, обладнання для перешкод (кубики, обручі); папір, гуаш, аудіозапис пісні "Посмішка" (муз. Шаїнського, сл. Пляцького).

Хід заняття

(Діти входять у групу, стають півколом, на стільчиках сидять ляльки, відвернувшись друг від друга)

Вихователь: - Хлопці, подивіться, що це сталося з нашими ляльками?

Відповіді дітей (вони посварилися, відвернулися, посварилися)

Вихователь:

Я посварився з дружком,

Ми з ним більше не граємо

І один з одним не балакаємо,

Ми з ним більше не вдвох.

Кожен зі своєю образою

Цілий день один сидить.

Кожен зі своєю образою

Без угаву каже.

Вихователь: - Хлопці, сьогодні ми з вами навчимо наших ляльок дружити. Що таке дружба?

Відповіді дітей (коли сваряться, грають разом).

Вихователь: - Правильно. Дружба-це коли люди хочуть бути разом поруч, разом грають, не сваряться, діляться всім. Дружба – це посмішки друзів

Гра – імітація "Настрій".

Вихователь: - Давайте з вами посміхнемося (діти посміхаються).

Тепер нам стало сумно, насупилися (діти хмуряться)

Хлопці, коли ми з вами посміхаємося, нам так добре, радісно, ​​коли хмуримось, одразу хочеться сумувати.

А давайте покажемо нашим гостям, які ми з вами дружні. Нам не страшні жодні перешкоди.

Рухлива гра "Друг без друга нам не можна"

(Вихованець ставить кілька перешкод на шляху дітей. Діти, повернувшись один до одного, стикаються долоньками і таким чином долають перешкоди; переступають через кубики, стрибають з обруча в обруч)

Вихователь:

Ось ми з вами пограли, ножі у нас втомилися.

Ми на стільці підемо,

І трохи відпочинемо. (діти сідають на стільці півколом)

Дружні не лише дівчатка та хлопчики, дружні й наші пальчики.

Пальчикова гра "Дружні пальчики"

Дружать у нашій групі (пальчики в замок, згинати та випрямляти їх)

Дівчата й хлопчики

З вами ми потоваришуємо, (з'єднати кінчики пальців обох рук)

Маленькі пальчики

Раз, два, три, чотири, п'ять (поплескати кожною парою пальчиків)

Раз, два, три, чотири, п'ять (струшити кистями)

Вихователь: – А ви знаєте, хлопці, що дружбу можна намалювати? Адже дружба – це дотик рук. Покажемо це нашим лялечкам?

Відповіді дітей: (покажемо, так)

(Віддруковування долонь лівої та правої рук). Колективна роботаз малювання гуашшю жовтого та зеленого кольору. Діти виконують роботу, потім відтирають руки вологими серветками.

(Встаємо півколом, вихователь звертає увагу на ляльок)

Вихователь: - Подивіться, хлопці, наші лялечки посміхаються один одному, вони раді. Ось наші ляльки і помирилися

То що таке дружба?

Відповіді дітей (коли ділимося іграшками, не ображаємо один одного, граємо разом)

А як можна висловити дружні почуття?

Відповіді дітей (дотиками, посмішкою, спільною грою)

Вихователь: – Правильно, молодці.

А тепер візьмемося за руки та зробимо великий дружній хоровод. Передамо свої теплі дружні стосунки один до одного, посміхнемося один до одного.

(Діти у хороводі ходять по коло за руки, виставляють ніжки, роблять пружинку, ліхтарики.)

(Аудіозапис пісні "Посмішка")

Вихователь: - Давайте будемо дружними, добрими, і ніколи не сваритимемося.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Конспект інтегрованого заняття з морально-патріотичного виховання дітей старшого дошкільного віку

Мною надано конспект з морально-патріотичного висівання для дітей старшого дошкільного віку, що дозволяє дати дітям уявлення та поглиблені знання про свою Батьківщину.

Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, пізнавально-дослідницька, продуктивна. Цілі: Познайомити дітей з поняттям «родина», розвивати навички спілкування, відповідати на запитання вихователів.

Конспект інтегрованого заняття з морально-патріотичного виховання з дітьми старшої групи

Конспект інтегрованого заняття з морально - патріотичного виховання з дітьми старшої групи Тема: «День народження на Русі» Освітні завдання:...

Організація: ГБОУ ДО ЛНР «Ясла - садок № 19 Зірочка»

Населений пункт: ЛНР, Свердловський район, смт. Бірюкове

Конспект відкритого заняттяз морально-патріотичного виховання в старшій групі: «По селищі ми йдемо»

Склала та провела: Лебединська Ірина Володимирівна вихователь старшої групи, ДБОУ ДО ЛНР «Ясла-садок №19 «Зірочка», смт. Бірюкове, Свердловського району, ЛНР.

E- mail: [email protected]

Ціль: виховання інтересу та любові до Малої батьківщини на основі ознайомлення дітей дошкільного віку з рідним селищем;виховання почуття гордості за край, у якому живемо; формування уявлень про пам'ятки селища.

Завдання:

  • Розширити уявлення про рідне село та його особливості,познайомити з визначними пам'ятками.
  • Виховувати у дитини любов і прихильність до своєї сім'ї, будинку, дитячого садка, вулиці, селища.
  • Формувати дбайливе ставлення до природи та всього живого.
  • Виховувати повагу до інших людей, професій та праці.
  • Розвивати емоційно – ціннісне ставлення до рідного краю.

Матеріали:Презентація Power Point про рідне село, лялька Аннушка, прапорці, дидактична гра"Підбери предмети за призначенням", карта-схема рідного селища, коректурні таблиці, фішки.

Попередня робота : екскурсії по селищу, відвідування школи, бібліотеки, пошти, будинки культури, аптеки, розгляд фотоальбому «Моя Мала Батьківщина», бесіди, читання віршів та розучування пісень про свій рідний край, накопичення та систематизування краєзнавчого матеріалута матеріалу з народознавства, організація виставки творчих робітдітей «Моє улюблене селище».

Хід заняття

Діти стають у коло

Вихователь: Станемо поряд, по колу

Скажімо «Здрастуйте» один одному.

Нам вітатися не ліньки

Всім привіт!" і «Добрий день!»

Якщо кожен посміхнеться –

Добре ранок почнеться.

ДОБРОГО РАНКУ!

Діти сідають не стільці

Вихователь:Хлопці, а тепер покажіть, який у вас настрій? Усміхніться, один одному і в усіх буде, гарний настрій. (Діти посміхаються) Бачу у вас все чудово. І з таким чудовим настроєм пропоную вам, вирушить у подорож рідним селищем. Дізнаємося про його минуле, розповімо про сьогодення, помріємо про майбутнє.

Будь-яка подорож починається з вибору маршруту. Для визначення нашого маршруту ми будемо використовувати карту-схему нашого селища. Супроводжувати нас буде як завжди - лялька Ганнуся, яка відповість на будь-які питання, що виникли у вас.

Вихователь: читання уривка з вірша М.Матусовського «З чого починається Батьківщина»

З чого починається Батьківщина?

Із заповітної лави біля воріт.

З тієї самої берізки, що в полі

Під вітром, схиляючись, росте.

А може вона починається

З весняного запівки шпака.

І з цієї дороги путівця

Який не видно кінця.

Вихователь:Хлопці, а що таке Батьківщина?

Відповіді дітей (край де ми живемо; місце де народилася людина; це дім де живуть наші батьки)

Вихователь:Правильно. Батьківщина – це наш будинок, наша вулиця, наше селище, рідний край. Хлопці, як ви вважаєте, чому рідну землю називають по-різному «Батьківщина», «Батьківщина»?

(Відповіді дітей)

Вихователь:Хлопці, є на світі багато країн та земель, але як одна в людини мама – так, одна в неї та Батьківщина. Сьогодні ми говоритимемо про нашу Батьківщину, про село, в якому ми народилися і живемо. Адже для кожного з нас він найулюбленіший, найкрасивіший. Ви згодні зі мною? (Так)

А як називається наше селище? (селище Бірюкове).

Назва нашого селища походить від прізвища Василя Матвійовича Бірюкова. Він був першим головою сільської ради.

Між пагорбами, на цілий десяток кілометрів розташоване наше селище міського типу Бірюкове. Ще здалеку видніється чудовий краєвид. Будинки потонули у зелені. Верби опустили свої гілки, і тихо купають їх у прохолодних водах річки Кундрюча, яка розділила селище на дві половини. Хлопці, а може хтось із вас знає стару назву селища? (Слобода Кринична).Правильно. Давним-давно наше селище називалося слободою Криничною, бо на її території було багато криниць із чистою джерельною водою.

Наразі залишилася лише одна, яка знаходиться наприкінці вулиці Щетова. Вода в цьому криниці вважається цілющою, корисною для здоров'я.

Ну, що хлопці, вирушаємо в дорогу. Почнемо подорож від воріт нашого дитячого садка. Давайте знайдемо його на карті-схемі. Як називається наш дитячий садок? (Дитячий садок «Зірочка»).На якій вулиці він розташований? (На вулиці Леніна).

Вулиця Леніна – це головна вулиця. Вона найдовша і проходить через все селище. Але є ще багато інших вулиць, кожна з яких має свою назву. Нагадайте ляльці Ганнусі назву цих вулиць, згадавши кожен ту, де він живе. ( Діти передають ляльку та називають вулиці)

А що ще, окрім нашого дитячого садка, знаходиться на вулиці Леніна?

Відповіді дітей ( центральний Дім культури, д етська бібліотека, будівляа адміністрації селища,а птека, дільнична лікарня, магазини, будинки мешканців селища).

Вихователь:До речі, хлопці, наша дільнична лікарня розташована у колишньому маєтку графа Петра Васильовича Орлова.

Цегляний, критий залізом панський будинок зберігся до наших часів. Колись його оточував великий сад, біля річки було облаштовано ставок. Будинок Орлова - одна з найстародавніших будівель у нашому селищі, і є визначною пам'яткою. Про це свідчить цей значок у вигляді підковки на карті-схемі.

У нашому селищі є ще одна старовинна будівля, яка також відзначена підковкою. Спробуйте самі його знайти на карті-схемі. ( Храм Святого Митрофанія).Правильно, Храм святого Митрофанія, так само є старовинною спорудою, архітектурною пам'яткою. У ньому і зараз, як багато років тому, щодня відбувається богослужіння. Кажуть, сюди на Храмовий день приїжджав відомий письменник О.П. Чехов, з творчістю якого ви вже познайомитеся у школі.

Хлопці, лялька Ганнуся, приготувала для вас завдання. Ось дві ілюстрації із зображенням лікарні та храму, а також багато дрібних предметів. Вам потрібно розкласти їх за призначенням. Ті предмети, які використовують у лікарні – до зображення лікарні, а ті, що застосовують у храмі – до ілюстрації храму.

Д/і«Підбери предмети за призначенням»

(Діти розкладають предмети та обґрунтовують свій вибір)

Вихователь:Молодці, ви правильно все розклали. Давайте ще раз подивимось на нашу карту-схему. Окрім значків-підковок тут ще є червоні вогники. Це значки пам'яті, їх також два. Спробуймо разом визначити їх місце розташування.

Відповіді дітей ( пам'ятник В.М. Бірюкову – першому голові сільської ради, пам'ятник Батьківщина-Мати).

Вихователь: Меморіал Батьківщина-Мати спорудять на честь воїнів - захисників Великої Вітчизняної війни. Навколо пам'ятника – стели, на них висічені імена солдатів-односельців, які захищали нашу землю від німецьких загарбників. Щороку 9 травня ми з вами приходимо сюди, щоб покласти квіти та вшанувати їхню пам'ять.

Вихователь:На нашій карті-схемі є ще один символ у вигляді чаші. Він показує нам місце розташування криниці (показує дітям). Колись була маленька слобода, а тепер велике гарне селище. Давайте розкажемо про нього. Наше селище, яке?

Відповіді дітей ( Наше селище велике, красиве, затишне, сучасне та ін.)

Вихователь:А скажіть хлопці, за що ми любимо своє селище?

Відповіді дітей (за те, що ми тут живемо; за те, що тут ми ходимо до дитячого садка, а потім підемо до школи; за те, що тут мешкають наші рідні, друзі, сусіди).

Вихователь: Не тільки ми любимо і пишаємося своїм селищем Наш односельець Віктор Кирилович Лебединський склав пісню «Рідне Бірюкове». Пропоную вам її виконати.

Пісня «Рідне Бірюкове»

1.

Їли тут не ростуть вікові,

У два обхвати дуби не шумлять.

Немає тут струнких беріз, але люблю я до сліз

Над Кудрючий світанок і захід сонця.

Приспів:

Рідне Бірюкове,

Що є на світі кращим

Твоєї непомітної краси.

До болю все знайоме

Тут жили діди наші -

тепер живемо й ми.

2.

Вітер тут не грає хвилями

Вітрила на морях смикаючи.

Але ступи за поріг

І степовий вітерець

Раптом овеє з кохання тебе.

Приспів.

Вихователь:Селище Бірюкове розташоване у сільській місцевості, тому в основному його жителі займаються сільськогосподарською діяльністю. Вирощують хліб, овочі, фрукти. Розводять велику і дрібну рогату худобу, овець, свиней, а також свійську птицю.

Ще наш край славиться вугільною промисловістю. Багато чоловіків – гірники, у шахті видобувають вугілля. Діти, а де працюють ваші батьки?(Відповіді дітей)

Вихователь:Щоб наше селище було красивим і затишним, мало його, любити потрібно про нього ще й дбати – дотримуватись чистоти, підтримувати порядок, прикрашати, будувати, озеленяти. Що й роблять наші односельці. А ми з дитинства повинні берегти те, що зроблено руками дорослих, пишається своїм селищем та рідним краєм.

Пропоную вам пограти в гру, яка називається "Можна - не можна".Для цього вам потрібно стати в коло. Взяти праву руку зелений прапорець, а ліву – червоний. Я вам ставитиму питання, а ви будете відповідати, використовуючи прапорці певного кольору. Якщо "можна" піднімаєте зелений прапорець, якщо "не можна" - червоний.

Варіанти питань:

Рвати квіти на клумбі?

Милуватися квітучою клумбою?

Садити дерева та квіти?

Кидати фантики від цукерок?

Грати на проїжджій частині дороги?

Кричати, шуміти у громадському місці?

Розмовляти у спокійному, ввічливому тоні?

Грати на дитячому, ігровому майданчику?

Розоряти пташині гнізда?

Обладнати годівниці для птахів?

Вихователь:Місцевий поет Василь Омелянович Матейшин написав багато поезій про наше село. Сьогодні я прочитаю одне з них, яке називається «Мій край рідний»

Я люблю свій рідний край,

Люблю широкі поля, зелені луки.

Я пов'язаний з ним долею однієї

Як із річкою Кундрючого берега.

Мені дорогий кожен горбок на рідній землі,

Люблю простір степовий,

І запах весни в журавлиному крилі,

І цей небозвод блакитний.

Вихователь:Діти, настав час помріяти про те, що ви захочете зробити для селища, коли виростете, можна почати зі слів: «Коли я виросту…» (Відповіді дітей)

Вихователь: Ваші мрії прекрасні! Думаю, кожному з вас вдасться їх здійснити та втілити у життя.

Щоб закріпити все, що ви сьогодні почули, Аннушка пропонує вам об'єднатися в пари, підійти до столів, на яких лежать коректурні таблиці і виконати завдання.

(Робота за столами)

Завдання до коректурних таблиць.

(Прослухати питання, знайти відповідь-картинку та накрити фішкою)

  1. Знайди картинку, накрий фішкою .

Будівля з блакитними банями

Де відбуваються концерти та свята?

Де добувають вугілля?

Кого ми вітаємо у День Перемоги?

2 . Послухай загадку, знайди відгадку.

Коштує будинок

Хто до нього увійде

Той знання набуде. (Школа)

Люди в білому, не нудьгують,
Не сидять без діла,
Якщо хтось захворів,
Усі йдуть лікуватися
У міську, обласну,
Дитячу… (лікарню)

Це що за чудовий будинок?
Сто діточок у будинку тому,
Дім дуже радий,
Що ж це... (дитячий садок)

3. Подумай та відповідай

Стара назва нашого селища?

Головна вулиця нашого селища?

Скільки шкіл у нашому селищі?

Як називається річка у нашому селищі?

Вихователь:Ось і закінчилася наша подорож селищем. Сьогодні ми дізналися багато нового та цікавого про рідний край, Батьківщину. Разом із лялькою Аннушкою пройшлися головною вулицею Леніна, згадали про минуле, поговорили про сьогодення, помріяли про майбутнє. Довели, що справді любимо своє селище. Думаю, що тепер ви виростите гідними патріотами своєї Батьківщини.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

  1. Альошина Н. В. « Патріотичне вихованнядошкільнят», «Ознайомлення дошкільнят з навколишнім світом та соціальною дійсністю»
  2. Комарова, О. А. Розвиток духовно-моральної сфери особистості дитини в умовах запровадження ФГОС ДО / О. А. Комарова, В. Ю. Комарова // Вихователь дошкільного освітньої установи. – 2015.

3. Сухомлинський В. А. «Як виховати справжню людину»

4. Інтернет ресурси


Завдання:формувати у дітей уявлення про права та обов'язки громадянина, символи держави: гімн, прапор, герб, їх визначення, зображення, значення; формувати шанобливе ставлення до державних символів; збагачувати словниковий запас словами: держава, громадянин, права, обов'язки; розвивати мову дітей, логічне мислення, пам'ять, уява.

Очікувані результати:після закінчення заняття вихованці зможуть усвідомити, що будь-яка дитина є громадянином своєї країни, всі повинні дотримуватися прав та обов'язків громадянина.

Матеріал та обладнання:картки із загадками про символи Росії; аудіозапис "Гімн Росії"; м'які модулі, арка з повітряних куль, клей, ножиці; роздатковий матеріал: прапори та герби Росії; мультимедійна презентація, значки "Юний громадянин Росії".

Хід заняття

Під музику діти заходять до зали та стають у шеренгу. Тут їх зустрічає вихователь і, декламуючи вірш, усі починають виконувати вправи.

Доброго дня, сонце золоте!

(Кругові рухи руками.)

Привіт, небо блакитне!

(Руки вгору, піднятися на шкарпетки.)

Привіт, вільний вітерець!

(Похитування піднятими руками.)

Привіт, маленький дубок!

(Руки вперед.)

Ми живемо у рідному краю!

(Взятися за руки.)

Всіх я вітаю!

Вихователь (В.).Добридень! Хлопці, які ви сьогодні гарні та ошатні. Скажіть, коли одна людина радий бачити іншу під час зустрічі, то що вона зазвичай робить? (Відповіді дітей.) Правильно, і ви посміхнетесь один до одного.

Сьогодні пропоную вам відвідати Країну юного громадянина, дивовижне царство – правова держава. Хлопці, щоби стати громадянином цієї країни, потрібно відкрити замок на воротах за допомогою відповідей на запитання. Ви готові? Тоді слухайте запитання та відповідайте на них.

  • Як називається наша країна? (Росія.)
  • Столиця нашої Батьківщини? (Москва.)
  • Хто керує нашою країною? (Президент.)
  • Як звати президента Росії? (Володимир Володимирович Путін.)

Ви правильно відповіли на запитання, будь ласка, проходьте у ворота, але один одного не штовхайте, дівчаток уперед пропустіть.

Діти разом із вихователем відкривають символічний замок та під музику проходять в арку з повітряних куль.

Ст.Перед нами – перше місто Країни юного громадянина, воно називається Геральдика. Усі країни світу, всі держави, які є на нашій землі, мають свою символіку. Послухайте, будь ласка, загадки.

У нього назв багато:

Триколор, триколірний стяг -

З вітром жене геть тривоги

Біло-синьо-червоний... (прапор).

Він доповнює гімн та прапор,

Будь-якої країни це головний знак.

У Росії він особливий,

Ти назвати його спробуй. (Герб.)

Діти відгадують загадки, розглядають зображення прапора та герба Росії на слайдах мультимедійної презентації.

Ст.Жителі міста Геральдика – справжні майстри своєї справи. Вони створюють символи для всіх країн і міст і дуже дбайливо ставляться до них. Пропоную вам стати майстрами з виготовлення символів.

Діти готують аплікацію "Герби на прапорах Росії".

Ст.Молодці, хлопці! Ви - справжні майстри і, звісно, ​​знаєте, який головний герб виготовили. Прошу відповісти на мої запитання.

Що означає орел на гербі Російської Федерації? (Гордість, велич.) Чим незвичайне зображення цього птаха? (Дві голови орла символізують єдність країни: він дивиться одночасно на Захід та на Схід, охороняє свої володіння в Європі та Азії.)

На слайді демонструється краєвид цього міста, звучить фрагмент гімну Росії.

Ст.Діти, ви дізналися, як називається цей твір? (Відповіді дітей.) Правильно, гімн Росії – найголовніша урочиста пісня у країні. Під звуки гімну найкращим людямвручають нагороди, воїни приймають присягу, дають клятву на вірність Батьківщині. Як треба поводитися, коли звучить гімн? (Відповіді дітей.) Мабуть, треба слухати його стоячи. Не можна відволікатися та розмовляти. Послухайте гімн знову, зверніть увагу на слова. Якими словами автор гімну славить нашу Батьківщину? (Могутня, священна, велика, вільна.)

Ст.Хлопці, кому можна сидіти, коли звучить гімн? (Відповіді дітей.) Правильно, інвалідам та жінкам, які чекають на народження дитини.

На слайді демонструється краєвид міста.

Ст.Кожен громадянин країни має свої правничий та обов'язки. Це основа, своєрідна цегла, з якої будується держава. Перед вами - цегла, з якої пропоную побудувати велику правову державу.

Діти з модулів із назвами прав та обов'язків будують правову державу.

Ст.Діти, давайте проведемо невеликий експеримент. Уявіть, що ми побудували нашу справжню велику державу. Його сила ґрунтується на правах та обов'язках громадян. Якщо я приберу, наприклад, одне право та один обов'язок, що станеться з таким будинком? (Відповіді дітей.) Правильно, він звалиться. Скажіть, якщо людина не виконуватиме своїх обов'язків перед державою, що може статися? (Держава стане слабшою.) Правильно, тому потрібно обов'язково дотримуватися всіх своїх обов'язків перед державою, щоб не сталося лиха.

Сьогодні ми відвідали Країну молодого громадянина. Як ви вважаєте, яку людину можна назвати громадянином? Які права та обов'язки є у нього? (Відповіді дітей.)

Спасибі хлопці! Ви сьогодні просто молодці. Знаєте символи країни: гімн, прапор, герб Росії; дізналися права та обов'язки.

Вітаю, всім вам надається почесне звання «Юний громадянин Росії».

Урочисте вручення значків "Юний громадянин Росії".

Ст.Наше перебування в Країні юного громадянина підходить до завершення, настав час повертатися до групи.

Діти під музику через арку з кульок залишають зал.

у групі 4-5 років

Програмний зміст

Ціль:

Залучати дітей до витоків російської культури.

Розвиваючі:

  • Засобами морально-патріотичного виховання розвивати інтелект дитини, формувати образно-наочне мислення, творчі здібності, елементи самостійності, навички взаємин із дорослими та однолітками;
  • Розвиток інтересу до російських традицій та промислів,
  • Розвивати психічні процеси: увага, пам'ять, мислення.

Навчальні:

  • Залучати дітей до духовно-моральної традиції російського народу. Формувати уявлення про минуле нашої Батьківщини.
  • Розширювати та поглиблювати уявлення дітей про предмети побуту та їх використання, про старовинні сімейні звичаї, закріплювати знання старовинних російських імен.
  • Закріплювати використання нетрадиційних методів малювання: з використанням штампів, ватяних паличок, пензликів.
  • Закріплювати геометричні форми, колір.
  • Збагачувати словниковий запас іменниками: оберіг, колиска, чавунок, скриня;

Визначеннями: старовинний, скляний, дерев'яний, розписний, візерунковий, колиска , етажерка. Розучування прислів'їв, приказок, примовок, припевок.

Виховні:

  • Виховувати доброзичливість, повагу, інтерес до звичаїв старовини, до російського фольклору, викликати бажання наслідувати те, що гідне наслідування; почуття емпатії.

Матеріали та обладнання: аудіозаписи з російською народною музикою, сарафан, камінь з написом

Атрибути російської хати: чавунок, самовар, скриня, прядка, етажерка, російська сорочка, рушник, колиска, лялька, іграшки та посуд стародавніх слов'ян;

куточок, зернятка, монетки, палітри з гуашшю (жовта, червона, зелена, синя); баночки з водою, штампи, ватні палички, пензлі, вологі серветки.

Попередня робота:

Читання художньої літератури.

Розгляд фотографій та ілюстрацій одягу, домашнього начиння та побуту слов'ян, різноманітність столу, іграшки маленьких слов'ян. Розгляд російських візерунків, орнаментів.

Екскурсія до кімнати «Російська хата».

Хід заняття:

Діти входять до групової кімнати.

Вихователь:

Діти сьогодні до нас прийшло багато гостей. Давайте з ними привітаємось. Хлопці, ви помітили у нас у групі щось нове?

Діти:

Сарафан.

Правильно. Це старовинна, російська жіночий одяг. Подивіться, який він гарний, зверніть увагу, він оздоблений різними орнаментами. А коли носили цей сарафан?

Діти:

За старих часів.

Вихователь:

Так, цей сарафан із далекого минулого. Ми зараз живемо, в якій країні?

Діти:

В Росії!

Вихователь:

Правильно, а за старих часів називали Русь – матінка. А хочете дізнатися, що ще цікавого було на той час. Які звичаї існували на Русі?

Діти:

Вихователь:

Тоді візьмемося за руки, вирушимо в подорож.

Аутотренінг (під тиху світлу музику).

День настає,

Природа оживає

Сонце встає

Нам світло дає.

Один на одного подивимось

Про себе поговоримо

«Хто в нас добрий?

Хто у нас гарний?

Усі у нас хороші

Усі у нас гарні»

Ми збираємося

У довгий шляхвирушаємо.

Подивіться, хлопці, що в нас на дорозі? Камінь – не простий, на ньому щось написано. Читає.

Ліворуч підеш - далеко не підеш.

Прямо підеш – багато цікавого знайдеш.

Направо підеш – у чужу групу потрапиш.

Діти, куди підемо? Праворуч чи ліворуч?

Діти:

Вихователь:

Ну, що ж, у дорогу!

Діти проходять до зони «хата».

Вихователь:

Ось ми й прийшли. Діти, куди ми потрапили?

Діти:

Вихователь:

Правильно. Подивіться, скільки тут цікавих речей.

Діти:

Тут стоять самовар, грубка, дерев'яний посуд, скриня і т.д.

Вихователь:

Я бачу предмет, про який знаю загадку, а ви знайдіть відгадку: «Вартий товстун, узявшись у боки, шипить і кипить, всім пити чай велить».

Діти:

Самовар.

Вихователь:

Як ви здогадалися, що це самовар?

Діти:

Він товстий. І з нього п'ють чай.

Вихователь:

Так, це самовар. Він залізний, блискучий, гарний. Самовар має кришку, дно, стінки, дві ручки, кран, чотири ніжки. У ньому кип'ятять воду і потім п'ють чай.

А ось і прядка. Ви знаєте приказки про прядку, розкажіть їх.

Діти:

- Без прядки - не пряха,

Без голки – не кравець!

У лінивої пряхи

Нема про себе сорочки!

Щоб сорочку нам зіткати,

Треба пряжу намотати!

Вихователь:

Подивіться у нас у колисці дитина. Це маленька дівчинка.

Дитина дістає з колиски ляльку.

Вихователь:

Вона тільки сьогодні народилася, тож і плаче. Лірочко, похитай його.

Дитина, що дістала ляльку, хитає, плач стихає.

Вихователь:

З давніх-давен, коли дитина народжується, батьки їй вигадують ім'я. Давайте і ми придумаємо нашій дитині ім'я, але тільки ім'я буде не просте, а старовинне. Які знаєте російські старовинні імена?

Діти пропонують імена.

Вихователь:

Молодці, ви знаєте багато імен, але зупинимося на одному. Дівчинку нашу назвемо - Оленкою.

Діти, а ви знаєте, що зараз, поки дитина маленька, її всі називатимуть ласкаво Оленка. А коли вона виросте, то її вже називатимуть Альона. Ми ростемо, і наше ім'я росте.

А ви знаєте, що означає ім'я Альона?

Вихователь:

Це ім'я давньоруське, позначає червона, красива. Так звали богиню ранкової зорі – Олена. Батьки, коли називали таким ім'ям, хотіли щоб, коли Оленка виросла, вона була красивою, доброю, поступливою і ощадливою, життєрадісною і щасливою. Діти, подивіться, тут для Оленки приготовлені речі, що це?

Показує по черзі: куточок, зернятка, монетки.

Діти:- Вугілля, зернятка, монетки.

Вихователь:

А хто знає, навіщо нашій Оленці ці речі? На Русі, давним-давно, за часів наших прабабусь і прадідусів, ці речі клали в таз з водою, коли дитинку вперше купали.

Вихователь кладе вугілля:

Коли клали вугілля, говорили – звикай до домашнього тепла.

А коли клали зернятко, говорили, будь завжди ситий.

Коли клали монетку – будь завжди багатий.

Вихователь:

А згадайте, що засуджували, коли купали дитину?

Тілі-тілі-тілі-тілі

Ми по воду ходили.

Води для Оленки-

Повне цебро.

Мили-мили-мили-мили

біло-набіло відмили

Лише голівка одна

Все чорним-чорним!

Вихователь:- Витираючи, говорили-

Рушник вишито і біло

Витирай-но малюка вміло

Буде чистеньким малюк

Виросте у нас крепиш.

Вихователь:

Діти, а що ж потім робили з дитиною?

Діти:

Одягали.

Вихователь:

А у що одягали дитинку?

Діти:

У сорочку.

Вихователь:

Правильно. А де зберігали одяг?

Діти:

У скрині.

Вихователь:

Звичайно, у скрині. У нашій світлиці теж є скриня. А на ньому пристрій для замку. А навіщо замок?

Діти:

Щоб замикати скриню.

Вихователь:

Так, господарі замикали скриню, щоб нічого не пропало. Це добре. А іноді й погано, що є замок. Чому?

Діти:

Можна втратити ключ – тоді не дістанеш речі. Замок може зламатися.

Вихователь:

Хлопці, а кришка біля скрині – це добре?

Діти:

Добре. Речі не будуть припадати пилом. Не видно, що лежить.

Вихователь:

Але іноді і погано, що є і кришка біля скрині. Чому?

Діти:

Можна пригорнути палець.

Вихователь:

Тому ми зараз акуратно і обережно відкинемо кришку нашої скрині і подивимося, що в ній лежить. Це російська сорочка та рушники. Раніше одяг та білизна шили з льону. За старих часів льон вважався лікувальним матеріалом, одяг з льону екологічно чистий, тіло в ньому «дихає».

Тепер ми розуміємо, що коли одягали дитину лляну сорочку, батьки хотіли, щоб малюк виріс здоровим.

Розгляньте уважно сорочку. Чому вона здається нам такою ошатною? Так, вона прикрашена візерунками. за народному повір'ювізерунки не лише прикрашали одяг, а й служили оберегом, захистом від злих сил. Послухайте, як звучить слово "оберіг" від слова "оберігати". Візерунки – обереги розташовувалися у певних місцях: на рукавах оберігали руки, зберігали силу, спритність. Візерунки на горловині оберігали легені та серце, по низу – не давали злому силі підібратися знизу.

У нашої Оленочки сьогодні перший день народження. І поки свого першого дня дитинка спала, рідні не відпочивали, а приймалися майструвати йому подарунки. Як ви вважаєте, що вони готували їй у подарунок?

Діти висловлюють припущення.

Вихователь:

Так, хто сорочку пошиє, хто шкарпетки зв'яже, хто іграшку змайструє. Діти, давайте і ми з вами зробимо подарунок для Оленки - і не простий подарунок, а справжній оберіг, щоб він оберігав його від бід? Придумаємо обережні візерунки для сарафанчика Олени і подаруємо їх.

Давайте пройдемо до майстерень, у нас для цього є все необхідне.

Фізкультхвилинка.

Гроза

Встало сонечко з ранку,

І пішли ми з двору,

Ми топтали на галявині

Тонконогі поганки,

Суницю збирали,

Веселилися та грали.

Раптом все небо потемніло,

Щось страшно загриміло,

Дивимося ми на всі очі -

Починається гроза!

Чи ховатися під дубом,

Чи то геть тікати звідси,

Але гроза гуркотіла,

Попливла і з очей зникла.

Завтра ми підемо знову

На галявину пограти.

Вихователь:

Ось ми й прийшли до наших майстерень. А ви знаєте чим малювали на Русі?

Вугіллям. Перишками. А ми малюватимемо за допомогою штампів, пензликів, ватних паличок.

Створюючи оберіг, виберіть, які елементи потрібно використовувати для візерунка. Ви можете створювати геометричні візерунки. Геометричний ромб - головна, фігура в орнаменті, знак променистого сонця.

Також дуже гарний у виконанні рослинний орнамент.

За старих часів прикрашали одяг, рушники, та інші предмети побуту різними гілочками, ягідками, кущами, квітами. Гілочки та кущики ласкаво називали травою, а іноді майстри малювали траву так, ніби всі листочки та травинки перетворювалися на завитки. Розгляньте ці візерунки, зараз ми з вами придумаємо гарні обережні візерунки для сарафанчика Оленочки. Ви можете використовувати зразок.

Вихователь розсаджує дітей за столи, нагадує про поставу за роботою, допомагає дітям.

Ти чого почнеш працювати? Яким кольором розписуватимеш? і т.д.

Вихователь:

Діти, давайте всі разом розглянемо наші роботи.

Діти пояснюють, які засоби вони використовували, які кольори та форми вони використовували.

Після роботи дітей вихователь хвалить за роботу, зазначає за акуратність тощо.

Вихователь:

Діти, можна дарувати такі подарунки, вони вам подобаються. А тепер давайте подаруємо, Оленці наші подарунки і нехай кожен побажає їй що-небудь.

Проходять у хату.

Діти:

Ніколи не хворій, будь здорова.

Слухай батька - батюшку та рідну матінку.

Будь добра, і нехай трапляються добрі люди.

Нехай живе-живе, та добра наживає.

А у нас є і для гостей подарунки та побажання:

Будьте здорові, живіть багато.

Будьте вдома, як оладки в меді.

Дай Бог вам удачі.

Життя вам, буття та здоров'я.

Стукіт у двері. Входить будинки Кузя.

Здрастуйте, люди добрі! Я домовик Кузя. У хаті за грубкою я живу, за порядком я стежу. Почув ваші голоси, та й не стерпів, вийшов на все подивитися. Бач, які, ладні та складні! Оленці подарунки приготували. Я також люблю подарунки. А для мене є подарунки?

Вихователь:

Звісно, ​​Кузя. І тобі є подарунок. Адже раніше днями народження, гості даремно не сиділи, а водили хороводи, грали, співали. Ти любиш співати? Тоді ми заспіваємо тобі частівки!

Частинки:

На узліссі дві квіточки

Блакитний та оленький

Я хлопчина завзятий,

Хоч і на зріст маленький.

Знаю, де живе милашка,

Під залізом новий будинок.

Куплю червону сорочку,

З батьком свататися підемо!

Накапаю я бузку,

Туго на туго зв'яжу,

Величаюсь я Артемом,

А прізвище не скажу!

Не лай мене, маманю

За помаду та парфуми.

Адже не я їх купую, купують женихи!

У мене на сарафані

З боків кишеньки, А в кишеньках духи, Щоб любили наречених!

Пролунай народ

Чорноброва йде, чорноброва, бідна

Ніде не пропаде!

Кузя:

Запряжу я кішку в дрожки,

А кошеня у тарантас.

Повезу свою Оленку

Усім сусідам на показ!

Ай, та молодці! Розтішили мене, розвеселили. Я вам за це теж приготував подарунки. Отримуйте! Приходить до мене частіше. До побачення!

Вихователь:

Діти, а вам сподобався день народження Оленки? А який у вас настрій? А що більше сподобалося?

Діти:

Нам сподобалося готувати подарунки.

Вихователь:

Подарунком може бути не тільки візерунки для одягу, а й гарний, розписний посуд, розписні іграшки. Давайте до наступного дня народження навчимося прикрашати посуд візерунками, орнаментами і повернемося з новими подарунками для Оленки та Кузі.