Конспект заняття щодо розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку «Які різні емоції. Конспект відкритого заняття з емоційного розвитку у старшій групі «У царстві емоцій Заняття з розвитку емоційної сфери дошкільнят

Конспект заняття щодо розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку «Які різні емоції.  Конспект відкритого заняття з емоційного розвитку у старшій групі «У царстві емоцій Заняття з розвитку емоційної сфери дошкільнят
Конспект заняття щодо розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку «Які різні емоції. Конспект відкритого заняття з емоційного розвитку у старшій групі «У царстві емоцій Заняття з розвитку емоційної сфери дошкільнят
Розробила: педагог додаткової освіти, педагог-психолог Кобзєва Тетяна Михайлівна

Вік: 4-5 років

Тривалість заняття: 30 хвилин

Ціль: Розвиток емоційної сферидошкільнят.

Завдання:

    Закріпити вміння впізнавати та виражати емоційні стани у міміці.

    Розвивати саморегуляцію дошкільнят.

    Формування позитивного емоційного настрою, згуртування групи дітей.

    Знайомство з базовими емоціями: страх, радість, агресія, смуток.

Інструментарій: картки – «колобки» із зображенням базових емоцій – радості, смутку, подиву, агресії; магнітола для аудіо-супроводу.

1. Організаційний момент

Вправа «Промінчики сонечка»

Мета: створення позитивного настрою групи.

Діти разом з педагогом встають у коло і одну руку простягають у центр, укладаючи долоні один на одного, як промінчики сонечка.

Ми промінчики одного великого доброго сонечка. Своїм світлом ми радіємо інших, а своїм світлом зігріваємо все довкола. А тепер давайте посміхнемося один одному, щоб наше тепло наповнило наш кабінет.

2. Основна частина

Згадайте, хлопці, про які почуття ми з вами говорили на попередніх заняттях? Що допомагає нам, дивлячись на людину сказати радіє вона, сумує, дивується чи злиться?

Діти відповідають: Ми дивимося на вираз його обличчя, очі, губи і можемо визначити.

Чудово, що це добре знаєте. А сьогодні я пропоную вам вирушити в подорож країною Настрій, де ми зустрінемося з жителями цієї країни.

Давайте встанемо один за одного в паровозик і поїдемо в подорож цією чудовою країною.(Рухаються класом під дитячу пісню «Паровоз-Букашка»)

І наша перша станція «Дружилкіне». Тут ми маємо знайти нових друзів. Прошу сідати.

Хлопці, давайте зараз зустрінемо мешканців цього міста.

Отже, перший житель (показується картинка першого колобка)

Хлопці, ви довідалися хто це?

Діти відповідають: Смайлик, людина, колобок.

Звичайно ж, це Колобок! Як ви вважаєте, що він відчуває? (Радість, сум, злість або здивування)?

Діти відповідають: Радість

Правильно! Радість. А як ви здогадалися?

Діти відповідають: Він посміхається

Звичайно, він усміхається! Давайте посміхнемося разом із ним. (Діти виконують)

Але цей колобок прийшов до нас не один, а зі своїм братом. Давайте зустрінемо і його.

А ось і другий гість (показується картинка другого колобка)

А що відчуває цей колобочок (радість, смуток, подив чи злість)?

Діти відповідають: Сум

Звісно, ​​він сумує! А як ви впізнали?

Діти відповідають: По очах, по губах

Зрозуміло, хлопці, у нього куточки губ опущені вниз і брови «будиночком». Давайте понуримося разом з ним (Виконують)

А тепер до нас завітав третій брат. Подивіться на нього уважно. Що він відчуває?

Діти відповідають: Дивується

Молодці! Це здивування! За якими ознаками ми можемо дізнатися про це?

Діти відповідають: великі очі, відкритий рот

Так, хлопці! У нашого колобка широко розплющені очі та відкритий рот.

Давайте здивуємось разом з ним (Виконують)

Та й наш четвертий гість. Зустрічаємо його. Що ми можемо сказати про нього?

Діти відповідають: Він злий

Він злиться і бачимо ми це тому, що брови його насуплені, рот розтягнутий і

навіть видно зубки. Давайте і ми так само позлимося (Виконують)

Ось хлопці ми й дізналися мешканців міста «Дружилкіне» і зуміли з ними

подружитися.

Але нам час. Стаємо в паровозик і їдемо далі. А наші нові друзі

їдуть із нами. (Рухаються класом під музику)

Ми прибули на станцію «Ігралкіно». Сідаємо на стільчики.

А тепер разом із жителями цієї країни пограємо у гру.

Гра «Покажи емоцію»

Мета: навчити дітей визначати та виражати емоції.

Дітям показується один із колобків, а вони показують ту саму емоцію, що й у нього.

Молодці! Усі точно показали емоції колобків.

Ми прибули на станцію «Спортівкіно» тут усі займаються спортом,

роблять заряджання. Приєднаємось.

3. Фізкультхвилинка

У понеділок я купався, (Зображаємо плавання.)
А у вівторок – малював. (Зображуємо малювання.)
У середу довго вмивався, (Умиваємось.)
А у четвер у футбол грав. (Біг на місці.)
У п'ятницю я стрибав, бігав, (стрибаємо.)
Дуже довго танцював. (Кружимося на місці.)
А в суботу, неділю (Бавовни у долоні.)
Цілий день я відпочивав. (Діти сідають навпочіпки, руки під щоку - засинають.)

Молодці! Але нам знову час у дорогу. (Рухають по класу)

Ми прибули на станцію «Театралкіно», тут хлопці, нам належить стати акторами і зіграти справжнісінькі ролі.

Гра «Вираз емоцій»

Мета: Розвивати вміння висловити мімікою подив, радість, смуток та

агресія. Закріпити знання російських народних казок. Викликати у дітей

позитивні емоції.

Уривок із казки «Вовк і семеро козенят»:

«Козлята відчинили двері, вовк кинувся у хату…»

Діти висловлюють агресивність.

Уривок з російської народної казки"Курочка Ряба":

«Мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко впало і розбилося. Дід та баба плачуть».

Діти висловлюють смуток.

Уривок із казки «Царівна-змія»:

«Озирнувся козак, дивиться – стог сіна горить, а у вогні червона дівчина стоїть і каже голосним голосом: - Козак, добра людина! Визволи мене від смерті».

Діти дивують.

Педагог читає уривок із казки «Ріпка»:

«Тягнуть – потягнуть, витягли ріпку».

Діти висловлюють радість.

А тепер давайте поплескаємо собі, як справжнім артистам!

Ось хлопці, ми з вами побули героями наших улюблених казок. Які почуття зазнавали герої?

Діти відповідають: злість, смуток, здивування, радість.

4. Завершення

Вправа «Ми теж»

Ціль:згуртування дітей, вироблення позитивного настрою та емоцій.

Педагог розповідає про гарний настрій, радість, посмішки, роблячи паузи між висловлюваннями. Після кожного висловлювання діти вимовляють ту саму фразу: «Ми теж!».

«Я ділюся з вами своїм гарним настроєм!

Діти: "ми теж!"

«Я дарую вам посмішку»

Діти: "ми теж"

"Я радію"

Діти : "ми теж!"

"Я стрибаю від щастя!"

Діти: "Ми теж!"

"Я вас кохаю!"

Діти: "Ми теж!"

"Я вас обіймаю!"

Діти: «Ми теж» . (Всі обіймаються в єдиному колі)

Ваш настрій відмінний?

Діти відповідають: Так!

Наша зустріч закінчена.

До побачення!

Ціль- розвиток емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку.

Форма проведення- групове заняття, 6-8 осіб.

Матеріали: магнітофон; аудіозаписи В. Шаїнського – Ю. Ентін «Чунга-чанга», звуки природи, музика для релаксації; коробочка, картинки із зображенням емоцій; картки 8 кольорів (червоний, синій, жовтий, зелений, малиновий, сірий, коричневий, чорний), клубок, тактильні доріжки.

Хід заняття.

I. Вступ.

1.Привітання «Радісна пісенька».

Ціль: позитивний настрій, розвиток почуття єдності.

У мене в руках клубочок. Я зараз обмотаю нитку навколо пальця і ​​передам клубочок своєму сусідові праворуч і заспіваю пісеньку про те, як я рада його бачити - «Я дуже рада, що (ім'я) у групі є», а тепер усі разом «Ми раді, що (ім'я) у групі є»

Хто клубочок отримує, обмотує нитку навколо пальця і ​​передає його наступній дитині, що сидить праворуч від неї, і ми разом (усі, у кого в руках нитка) співаємо йому радісну пісеньку. І так, поки клубочок не повернеться до мене. Чудово!

Клубочок до мене повернувся, він пробіг кругом і всіх нас з'єднав. Наша дружба стала ще міцнішою.

2.Гра «Різнокольоровий настрій».

Мета – відстеження свого емоційного стану, настрою.

Раз, два, три, чотири, п'ять – починаємо ми грати!

Зараз я навчу вас розфарбовувати свій настрій. Я відкрию вам такий секрет. Виявляється, кожен настрій має власний колір. Подивіться – у мене є різнокольорові картки. Ми розкладемо їх по колу. Вийшла квітка-восьмиквіточка - квітка настроїв. Кожна пелюстка - різний настрій:

  • червоний – бадьорий, активний настрій – хочеться стрибати, бігати, грати у рухливі ігри;
  • жовтий – веселий настрій – хочеться радіти всьому;
  • зелений – товариський настрій – хочеться дружити з іншими дітьми, розмовляти та грати з ними;
  • синій – спокійний настрій – хочеться спокійно пограти, подивитися у вікно;
  • малиновий - мені важко зрозуміти свій настрій, і не надто добрий, і не надто поганий;
  • сірий – нудний настрій – не знаю чим зайнятися;
  • коричневий - сердитий настрій - я злюсь, я скривджений;
  • чорний – сумний настрій – мені сумно, я засмучений.

Ми відправимо клубочок по колу, і кожен із вас скаже, якого кольору зараз його настрій. Я почну, а ви продовжите.

Діти позначають кольором свій настрій.

Дякую, мені дуже приємно, що у багатьох із вас зараз гарний настрій. А тим хлопцям, у кого воно не дуже гарне, ми зараз допоможемо.

ІІ. Основна частина.

3. Етюд «Танець радості».

Звучить аудіозапис музики В. Шаїнського – Ю. Ентін «Чунга-чанга»

Все стаємо в коло, беремося за руки, тепер скачемо, як радісні горобці в сонячну погоду (діти танцюють 1-2хв) Тепер підставляємо боки сонечка, як радісні кошенята (діти танцюють 1-2хв) У вас добре виходить! А тепер стрибаємо як радісні хлопці на сонячній прогулянці (діти танцюють 1-2 хвилини) Добре! Настрій піднімається, хлопці? Діти відповідають.

4.Гра «Коробочка емоцій»

Ціль - оволодіння навичками управління своєю емоційною сферою: розвиток у дітей здатності розуміти, усвідомлювати свої та чужі емоції радості, правильно їх висловлювати, повноцінно переживати.

Діти, подивіться, ось «Коробочка емоцій» пропоную з нею пограти. Усередині набір карток, у яких зображені різні емоції. Кожен бере собі одну картку, не показуючи її іншим. Після цього всі по черзі намагаються показати емоції, намальовані на картках. Інші глядачі, вони повинні вгадати, яку емоцію їм показують і пояснити, як вони визначили, що це за емоція.

Які емоції легше показувати? А які складніші? Чому?

Відповіді дітей.

5.Вправа «Музика та емоції»

Мета - сприяння розвитку розуміння передачі емоційного стану за допомогою музики, та розвитку образного мислення.

Зараз ми слухатимемо музичні уривки, а потім описуватимемо настрій музики.

Обговорення: Який настрій кожна музика мала? Які почуття викликає? (весела - сумна, задоволена, сердита, смілива - боягузлива, святкова - буденна, задушевна - відчужена, добра - втомлена, тепла - холодна, ясна - похмура)

Діти прослуховують музику та відповідають.

6. Вправа «Чарівні доріжки»

Мета - сприяння розвитку розуміння передачі емоційного стану за допомогою відчуттів, дотиків (м'який, колючий, жорсткий тощо)

Зараз ми підемо чарівними доріжками. Як думаєте, чому чарівні доріжки?

Відповіді дітей

(Дорожки чарівні, тому що вони різні - є м'які, приємні, а є колючі, жорсткі, шарудять)

Які почуття, відчуття, викликає у вас кожна доріжка? Які дотики бувають у нас у житті? Відповіді дітей.

ІІІ. Висновок.

7. Вправа на релаксацію.

Мета - навчання методів саморегуляції, зняття психоемоційного напруження.

Радісному настрою допомагає розслаблення.

Сядьте зручніше. Витягніться та розслабтеся. Заплющте очі, подумайте про приємне.

Уявіть собі чудове сонячний ранок. Ви знаходитесь біля тихого чудового озера. Ледве чутно ваше дихання. Вдих видих. Яскраво світить сонце, і ви почуваєтеся все краще та краще. Ви відчуваєте, як сонячне проміння зігріває вас. Ви абсолютно спокійні. Світить сонце, повітря чисте і прозоре. Всім тілом ви відчуваєте тепло сонця. Ви спокійні та нерухомі. Ви почуваєтеся спокійним та щасливим. Ви насолоджуєтеся спокоєм та сонячним теплом. Ви відпочиваєте… Вдих-видих. А тепер розплющте очі. Потяглися, посміхнулись і прокинулись. Ви добре відпочили, у вас бадьорий та веселий настрій, і приємні відчуття не покинуть вас протягом усього дня.

Назва:Конспект заняття з психокорекції емоційного розвитку старших дошкільнят на тему «Країна емоцій»
Номінація:Дитячий садок, Методичні розробкидля фахівців ДНЗ, Педагогу-психологу, 6-7 років, підготовча група

Посада: педагог-психолог
Місце роботи: МБДОУ №248
Розташування: Красноярський край, місто Красноярськ

Конспект заняття з психокорекції емоційного розвитку старших дошкільнят на тему «Країна емоцій»

Ціль:актуалізувати знання дітей у галузі емоцій та почуттів, удосконалювати їх навички в галузі рефлексії та ідентифікації власних та чужих емоцій, забезпечення збереження психічного здоров'я вихованців, їх психологічного та психосоматичного благополуччя, сприяння створенню позитивного емоційного настрою у кожної дитини та позитивного емоційного клімату проявів агресивності, імпульсивності, страху, невпевненості в дітей віком старшого дошкільного віку.

Завдання:сприяти формуванню в дітей віком позитивних рис характеру, навчати дошкільнят прийомам саморелаксації, розвивати здібності розрізняти емоційні стану людини з його зовнішньому прояву і виразу через міміку, пантоміміку, інтонацію, формувати в дітей віком навички самоконтролю власного емоційного стану.

Вік дітей: 6-7 років. Оптимальна кількість учасників – 6-8 осіб.

Матеріали:оформлення музичного залу — крапельки дощу із зображенням емоцій, кольорові олівці, аркуші паперу формату А4, фотографії із зображенням різних емоцій на обличчях людей, картинки із зображенням черепахи, парасолька, музика: релаксаційна, К. Сен-Санса «Лебідь», клубок ниток, дзеркало, ноутбук.

Хід заняття:

Психолог:Здрастуйте, хлопці!

Діти:Доброго дня!

Психолог:Доброго ранку всім побажаю,

Говорю не прості слова,

Говорю тому, що я знаю:

Ранок добрий – дню голова! (О. Вернікова)

Психолог:Діти, а який у вас сьогодні настрій?

Вправа «Мій настрій»

Вправу можна проводити як на початку, так і наприкінці заняття.

Ціль:визначити за допомогою асоціацій стан настрою учасників групи, зробити висновок про якість проведеної психокорекційної групової роботи.

По колу хлопці продовжують фразу: «Мій настрій схожий на … а твій?». Наприклад: «Мій настрій схожий на білу пухнасту хмарку в спокійному синьому небі, а твій?»

Після закінчення оповідання можна узагальнити настрій групи, який він сумний, спокійний, веселий, смішний і т.д.

Вправа «Передай посмішку та гарний настрій»

Діти, перебуваючи в коло, беруть один одного за руки, дивляться у вічі сусідові праворуч і дарують йому посмішку. Так усмішка передається по колу.

Психолог:Хлопці, хочу вам дещо запропонувати. Я Вас запрошую вирушити зі мною в подорож до Країни емоцій, чи згодні?

Діти:Так!

Психолог: Тоді через хвилину я попрошу всіх у нашій групі заплющити очі, і я візьму вас із собою у уявну фантастичну подорож. Коли ми його закінчимо, ви розплющите очі і намалюєте щось із того, що станеться в подорожі. Тепер я хотіла б, щоб ви розташувалися якнайзручніше і заплющили очі.

Вправа "Несподівана подорож".Подібне фантазування потребує оповідання відповідним голосом. Розповідь ведеться повільно, з великою кількістю пауз, щоб дати учасникам можливість уявити речі, які я в оповіданні прошу робити.

Ціль:психотерапевтична бесіда, самоаналіз.

Психолог:Коли ви заплющує очі, виникає простір, в якому ви знаходите себе. Це ваше місце. При закритих очах ви можете відчути цей простір, у ньому знаходиться ваше тіло та повітря навколо вас. Це приємне місце, тому що це ваш простір. Звертайте увагу на те, що відбуватиметься з вашим тілом. Якщо відчуєте напругу в частині тіла, не намагайтеся розслабитися. Просто наголошуйте на цьому. Слідкуйте за всім тілом
від голови до кінчиків пальців. Як вам слід дихати? Робити глибокі вдихи чи дихати поверхово та швидко? Мені хотілося б, щоб ви зараз зробили пару глибоких вдихів. Робіть галасливий видих: „Хаааааах”. Чудово.

Зараз я розповім вам маленьку історію і запрошу вас здійснити уявну подорож. Уявіть собі, що ми йдемо разом. Подумки уявляйте те, про що я розповідаю вам, і помічайте, як ви почуватиметеся, поки робитимете це. Зверніть увагу на те, чи буде вам приємно робити цю маленьку подорож чи ні. Якщо якась частина подорожі вам не сподобається, не потрібно її продовжувати. Просто слухайте мій голос, слідуйте за мною, якщо хочете, і слідкуйте за тим, що відбувається. Я хочу, щоб ви уявили собі, що йдете лісом. Навколо вас дерева та співають птахи. Сонячне проміння проходить крізь листя. Дуже приємно йти таким лісом. Навколо з усіх боків квіти та дикі рослини. Ви проходите стежкою.
По сторонах від неї скелі, і іноді ви бачите, як пробігає маленьке звірятко, напевно, кролик. Ви йдете далі і незабаром помічаєте,
що стежка веде нагору. Тепер ви розумієте, що ви збираєтесь на гору.
Коли ви добираєтеся до вершини гори, ви сідає на великий камінь, щоб відпочити. Ви дивитеся довкола себе. Світить сонце, довкола вас літають птахи. Прямо через долину височіє інша гора. Ви можете бачити, що в горі печера і вам хочеться потрапити на ту гору. Ви бачите, що птахи легко перелітають туди і вам хочеться стати птахом. Несподівано, оскільки це ваші фантазії,
а в мріях все буває, ви усвідомлюєте, що можете перетворитися на птаха.
Ви починаєте куштувати свої крила і переконуєтеся, що вмієте літати.
Ви злітаєте і легко перелітаєте на інший бік. (Пауза, щоб дати час для польоту). На іншому боці ви приземляєтеся на скелю і відразу ж знову перетворюєтеся на людину. Ви деретеся по горі, відшукуючи вхід до печери,
і бачите маленькі дверцята. Ви наближаєтеся до неї і опиняєтеся в печері. Коли ви потрапляєте всередину печери, ви походжаєте, розглядаючи стіни,
і раптом помічаєте прохід-коридор. Ви йдете коридором і незабаром бачите багато дверей, на кожній з яких написано ім'я. Ви підходите до дверей зі своїм ім'ям. Ви стоїте перед своїми дверима. Ви знаєте, що незабаром відкриєте її і опинитеся з іншого боку. Ви знаєте, що це буде ваше місце, ваш будинок. Це може бути місце, яке ви згадаєте, місце, яке дізнаєтеся знову, місце,
про яке ви мрієте, місце, яке подобається вам чи не подобається, місце, яке ви ніколи не бачили, місце всередині печери чи зовні її. Ви цього
не впізнаєте доти, доки не відчините двері. Але яке б воно не було,
це буде ваше місце. Отже, ви повертаєте ручку і переступаєте поріг. Огляньтеся на своєму місці. Ви здивовані? Добре озирніться. Якщо ви нічого не бачите, уявіть його прямо зараз. Подивіться, що знаходиться довкола. Хто тут? Чи є тут люди, яких ви знаєте чи незнайомі? Чи є тут тварини? Чи нікого тут немає? Як ви почуваєтеся у цьому місці. Зауважте, як ви почуваєтеся. Чи відчуваєте себе добре чи не дуже добре? Подивіться довкола себе, походьте. (Пауза).
Коли ви оглянетеся, ви розплющите очі і знову опинитеся в нашій спільній кімнаті.

Я хотіла б, щоб, коли ви розплющите очі, ви взяли папір, олівці
і намалювали те місце, де ви були, ваше місце. Будь ласка,
не розмовляйте, поки малюватимете. Якщо вам потрібно щось сказати, будь ласка, робіть це пошепки. Якщо вам не вистачає потрібного кольору, тихо підійдіть і візьміть те, що вам потрібно, або позичіть у когось. Намалюйте місце, яке ви уявили собі якнайкраще. Якщо вам захочеться, ви можете відобразити ваші почуття по відношенню до цього місця, використовуючи колір, різні форми, лінії. Визначте, де вам краще зобразити себе в цьому місці, де і яким чином за допомогою форми, кольору та символів.
Я можу нічого не дізнатися про ваше місце, дивлячись на вашу картинку, але ви повинні бути готові мені пояснити. Покладіться на те, що ви побачили, коли відчинили двері, навіть якщо це вам не сподобалося. Ви матимете близько 10 хвилин. Як тільки ви відчуєте готові, можете починати.

Обговорення:учасники майстер-класу розповідають про те, що зображено на їхніх малюнках, свої відчуття.

Психолог:Ось, хлопці, ми й опинилися з вами з Країною емоцій.

Гра: «Чарівний клубочок»

Ціль:формування емпатії, візуалізації невидимого зв'язкуміж людьми.

Діти сідають у коло, передають один одному клубочок, по черзі називаючи добре слово і намотуючи ниточку на палець.
Психолог:Ця ниточка зв'язала нас в одне ціле. Кожен із нас потрібен у цьому світі. Подивіться, у нас вийшов ланцюжок добрих, щирих слів. А чи змінився від цих слів ваш настрій? Наприклад, у мене на серці стало приємно та тепло. А у вас? Давайте змотаємо наш добрий клубочок і зберігатимемо його в групі. А якщо комусь раптом стане сумно чи будуть потрібні гарні слова, Треба потримати клубочок в руках - він відразу нагадає всі добрі та щирі слова.

Психолог:Діти, але, незважаючи на те, що ми один одному говорили тільки добрі слова, є в Країні Емоцій і такі емоції як страхи, образи, поганий настрій, байдужість.

Розмова з дітьми Як можна зрозуміти настрій людини?

Психолог:Чи завжди у вас буває гарний настрій? Подивіться на ці фотографії та скажіть, чим вони відрізняються?

- Чому людям буває сумно?

— Якщо тобі погано, сумно, як ти поводиться?

— А якщо у твоєї мами, поганий настрій, як ти дізнаєшся?

— Яким буває обличчя сумної людини?

- Як підняти настрій?

— Як можна спитати про причину поганого настрою?

Як ви дізнаєтеся, що людина має гарний настрій? Чому це буває?

- Як погода впливає на настрій людини?

— Якщо вдома гості, весела атмосфера, а в тебе поганий настрій, чи ти його показуватимеш іншим? Як гадаєш, їх це збентежить?

Психолог:Давайте візьмемо один одного за руки і заглянемо у вічі, скажемо слова: «Нехай у всіх буде гарний настрій!»

Казка «Корисний страх»

Ціль:тренувати психомоторні функції, коригувати страхи.

В одному будинку жило маленьке сіреньке мишеня з довгим хвостиком. Все мишеня було добре: і тепло йому було, і смачно його годували. Усі, але не всі. Було у мишеня одне велике лихо на ім'я Страх. Найбільше котів мишеня боялося темряви.

Щойно приходила ніч, він починав бігати по хаті та шукати, де світліше. Але мешканці будинку світло вночі вимикали. Ось і бігало мишеня до самого ранку.

Минали тижні і місяці, а мишеня все бігало і бігало щоночі. І так він утомився, що одного разу сів біля дверей і заплакав. Повз проходив пес і запитав:

— Чому ти плачеш?

— Спати хочу, — відповідає мишеня.

— То чому ж не спиш? — здивувався пес.

- Не можу, у мене Страх.

Який такий страх? - Не зрозумів пес.

— СТРАХ, — ще дужче заплакало мишеня.

- А що він робить?

— Спати всю ніч не дає, очі тримає розплющеними.

— От пощастило, — позаздрив пес, — мені б твій Страх.

- Тобі? — Перестало плакати мишеня. - Навіщо він тобі?

- Старий я став. Як ніч приходить, очі самі заплющуються. А мені спати ніяк не можна: я сторожовий пес. Прошу тебе, мишеня, подаруй мені Страх.

Мишеня задумалося: може, такий Страх потрібен йому самому? Але вирішив, що собаці він знадобиться більше, і подарував.

З того часу вночі мишеня спить спокійно, а пес продовжує оберігати сільський будинок.

Гра «Подаруй свій Страх»

Психолог— великий сторожовий пес, а діти- маленькі мишенята. Кожне мишеня дарує свій Страх (розповідає про те, чого боїться), а «пісок» замість Страху дає «мишатам» щось смачненьке.

Розмова «Візьмемо себе до рук»

Психолог:Ми всі нерідко хвилюємося, не можемо зосередитись на чомусь, переживаємо, тривожимося. Тому треба навчитися допомагати собі самому.

Як тільки ви відчуєте, що злитесь, виникне бажання когось вдарити, щось кинути, можна використати дуже простий спосіб довести свою силу: обійміть лікті долонями і сильно притисніть руки до грудей - це поза стримана людини.

Техніка «Черепашка»

Ціль:вивчати методи саморегуляції в різних життєвих ситуаціях, навчати долати рухову скутість

Психолог:Хлопці, сядьте та уявіть, що ви черепашки. Потрібно сильно напружити всі м'язи - вони повинні стати твердими, як панцир.

Психолог провіряє, торкається ручки, ніжки, спинки, живота, пальчиків і т.д. хлопців. "Ух ти! Які вони тверді! А можеш зробити ще твердіше? Ось-ось вони ще твердіше стають! Ти - справжня черепашка з твердим панцирем! Слід потримати дитину в напрузі 10 секунд… постійно перевіряючи напругу різних частин тіла і підбадьорювати, спонукаючи її.

А тепер - сонечко вийшло і черепашки зігрілися під його променями. Зараз їм жарко, тому вони скинули панцир і стали м'якими-м'якими, як олія.

І тут перевіряємо, щоб усі частини тіла стали м'якими. Нехай малюк «стікає» зі стільця чи дивана. Захопіться, який він м'який, і спонукайте його ще більше розслабитися.

Зверніть увагу на м'язи шиї та обличчя! Зазвичай про них забувають, а їх особливо важливо напружити та розслабити.

Тому під час перевірки обов'язково часто торкайтеся щік, чола та спонукайте їх напружити та розслабити.

«А як же личко у нас? Теж із панцирем? Ой, потрібно ще твердіше!

Гра «Рух заборонено»

Сьогодні ми вирушимо до казки Г.-Х. Андерсена «Гидке каченя». Я перенесу вас туди. Але спочатку я хочу дізнатися, чи ви уважні, діти.

Ставайте в коло, пограємо у гру на увагу «Рух заборонено». Ви повторюєте за мною всі рухи, а заборонений рух руки на поясі повторювати не будете (2-3 рази).

Гра «Літає – не літає»

Ціль:навчити розрізняти та виражати емоції (страх, образу), розвивати навички емпатії, заохочувати дітей виявляти співчуття до тих, кому погано, кого образили, захищати їх, сприяти самовираженню через образотворчу діяльність.

Психолог:Ще одне завдання. Тепер ми перевіримо, хто з вас уважний. Коли я називатиму предмети і тварин, які можуть літати, — ви махатимете руками, наче крилами. А коли називатиму те, що не літає, ховатимете руки за спину. (Метелик, бджола, гриб, оса, соловей, дерево, човен, літак, вертоліт, білка, парасолька, горобець, сонечко, мураха.)

Ви, діти, були дуже уважні, тому настав час вирушати до Казки. Стайте під мою чарівну парасольку, і ми потрапимо на пташиний двір. (Психолог розкриває парасольку, крутить її під музику.)

Ось ми на місці.

Психогімнастика «Пташиний двір»

Гуси (напруга). Першими вийшли до нас гуси. Вони почали шипіти, бо побачили гидке каченя. Шию витягли, плечі підняли, крила відвели назад і шипіли — ш-ш-ш… Шия напружена, гніваються гуси. Крила-руки напружені, відводять їх назад. Як шиплять! Які злі!

(Розслаблення) Прогнали гуси каченя та заспокоїлися. Стали вільно махати крилами, шия пряма, розслаблена, м'яка.

Індик (завмирання). Тільки каченя відбігло від гусей, як натрапило на пихатого і сердитого індика. Індик від злості та марнославства надувся, голову відкинув назад і втягнув у плечі, брови насупив, очі примружив і закричав: «Бал-бали».

(Ворушення) Похитав головою індик: «Бал-бали-бали, йди!». Злякалося каченя і втекло.

Півень (біг, пересування по всій кімнаті). Бідолашне каченя ще не прийшло до тями після нападу індика, як на нього налетів півень, який почав бігати по двору, сильно розмахувати крилами і голосно кричати: «Ку-ка-ре-ку!». Ледве не заклювало каченя!

Кішка (завмирання, напруга). Бідолашне каченя! Тільки заспокоївся, як побачив кішку, котра хочеться з'їсти його! Стала вона на свої м'які лапки, вигнула спинку, вся напружилася, підготувалася до стрибка.

(Ворох) Потім ледве чутно стала кішка підбиратися до каченя, м'яка стає своїми лапками. Крадеться тихо. Тільки хотіла схопити, але тут пес прокинувся і загавкав: «Гав-гав-гав!». Кішка злякалася і на паркан видерлася.

Качки (напружено, ритмічно). З річки поверталися пихати тітки-качки. Покажіть, як вони йдуть, повільно перевалюючись (ходіння один за одним, у напівприсяді).

(Розслаблення) Втомилися після довгої дороги, сіли, крила ззаду склали, сперлися на них і давай лапками ворушити, розслаблятися. Ворушать лапками, побачили каченя і закричали: «Кря-кря-кря, який некрасивий! Зовсім на нас не схожий! ».

Це була остання надія каченя. Він побіг геть із двору і почав жити один. А наприкінці казки він перетворився на прекрасного лебедя.

Стати навколо озера. Спустіть спочатку свою довгу шию, потім одне крило, потім друге. Давайте поплескаємо крилами по воді. Ось які ми гарні лебеді! Покажіть, що ви раді бачити каченя.

Вправа «Передаємо емоції страху, образи»

Психолог:Тепер можна відпочити. Бридке каченя перетворилося на прекрасного лебедя, від якого все в захваті.

Зараз кожен з вас по черзі зображатиме прекрасного лебедя, а ми говоритимемо йому про своє ставлення: «Який ти гарний, білий! Яка довга шия! Як ти її гордо тримаєш! Які чудові крила!».

А тепер давайте послухаємо музику К. Сен-Санса «Лебідь» і спробуємо рухатися так, як рухаються справжні лебеді. (Діти рухаються під музику)

А пам'ятаєте, як спочатку всі проганяли каченя геть, і називали його гидким? Як це ображало його!

Станьте в коло, по черзі хто зображатиме наляканого каченя, а інші — злих птахів із пташиного двору: «Хоч би тебе кішка з'їла! Який ти бридкий і негарний, зовсім на нас не схожий! Геть із двору, ми не хочемо з тобою дружити!».

Бідне каченя, страшно йому, воно все стиснулося, голову крилами закрив. Що ж тепер із ним буде?

Розмова про правила поведінки

Психолог:Діти, як ви вважаєте, можна принижувати і ображати когось, якщо він не схожий на інших?

— Чи можна судити про людину за її зовнішністю?

- А красиві людизавжди бувають хорошими та добрими?

— А якщо дитина не така, як усі, але вона в цьому не винна (і так страждає). Як ви ставитеся до дітей-інвалідів?

— Що означає бути милосердним? ( миле серце.) Після того як птахи напали на каченя, він дуже засмутився.

Давайте пошкодуємо його, візьмемо до своєї дружної родини, скажімо ласкаві словащоб каченя гордо підняло голову і не приховувало її від страху і образи (тренінг зі зміною ролей).

Подивіться, діти, від добрих сліві ви всі стали прекрасними лебедями, у яких не лише гарна зовнішність, а й добре серце і душа.

Техніка «Дзеркало»

Ціль:формування ставлення до себе, впевненості у собі

Психолог:Давайте, прекрасні горді птахи, подивимося на себе у воду озера ( психологроздає дітям маленькі дзеркальця). Подивіться, які чудові очі у лебедів, вони сяють добротою, як зірки. Які стрункі у них шиї, які сильні та м'які крила! Полетіли, лебеді, над озером, хай усі бачать, які ви гарні та добрі птахи. (Діти рухаються під музику К. Сен-Санса «Лебідь».)

А тепер ставайте під парасольку, я перенесу вас у дитячий садок(Діти «повертаються»).

Ритуал закінчення заняття

Вправа «Дякую, що ти сьогодні був зі мною»

Список використаної літератури:

  1. Бєлобрикіна О.А. Мова та спілкування. - М., 2000.
  2. Клюєва Н.В., Касаткіна Ю.В. «Вчимо дітей спілкуванню» - Ярославль: Академія розвитку, 1996 р.

3. Крюкова С.В., Слободняк Н.П. «Дивлюся, злюся, боюся, хвалюся і радію» – М.: «Генезис», 1999 р.

4. Оклендер В. Вікна у світ дитини. -М., Вид-во: Незалежна фірма «Клас» 2005.

5. Панфілова М.А. «Ігротерапія спілкування: тести та корекційні ігри». - М.: Видавництво ГНОМ та Д, 2001 р.

Вероніка Балашова
Конспект заняття з розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку «Емоції та почуття»

"Емоції та почуття"

Ціль: виявити наявний у дітей запас знань про емоції та почуття

Освітні завдання:

познайомити дітей зі світом емоцій та почуттів;

познайомити дітейз відмінними рисами емоцій

вчити дітей розрізняти емоціїза схематичними зображеннями;

вчити дітейпередавати задане емоційний стан, використовуючи

різні виразні засоби (міміка, жести, кольори).

Корекційно- розвиваючі завдання:

розвивати словниковий запас дітей;

розвивативищі психічні функції дітей(Увага, мислення);

розвиватизагальну та дрібну моторику;

розвиватиправильне мовленнєве дихання;

розвивати мімічні рухи;

розвивативиразність мови.

Виховні завдання:

виховувати інтерес до досягнення результату виконуваної роботи;

формувати групову згуртованість.

Устаткування: картки із зображенням емоційних станів (злість, радість, здивування, страх, смуток); малюнок (Червона Шапочка); картонні заготовки (Дорога, кола, будиночки); тканина; розрізна картинка (здивування).

Лексико-граматичний матеріал: вірш ( « Почуття» ); загадка ( "Червона Шапочка"); фізкультхвилинка ( «Відпочинок»); релаксація ( «Ледарі»).

Музичний матеріал: спокійна музика; М. Меєрович «Пісенька про Африку»; І. Коренєвська «Восени».

Хід заняття

A. Організаційний етап

Здрастуйте, хлопці, я рада зустрічі з вами. Зараз ми сядемо до гуртка і візьмемося за руки. Давайте привітаємось один з одним, але не словами, а за допомогою рук. Закрийте очі. Зараз я доторкнуся до того, хто сидить праворуч від мене, він прийме моє вітання і таким самим чином торкнеться свого сусіда, передаючи привіт йому, і так далі, поки моє вітання до мене не повернеться по колу, але вже зліва. (Проводиться гра «Привітання»).

B. Основний етап

1. Введення у тему заняття

Хлопці, ви любите подорожувати? (так). Сьогодні ми з вами поїдемо в подорож до однієї Казкової країни. А в яку країну, ви дізнаєтеся трохи пізніше. Але щоб ми не збилися зі шляху і познайомилися з усіма красами та з усіма жителями цієї країни, нас супроводжуватиме один казковий герой. Вгадайте, хто він?

У гості до бабусі пішла

Пироги їй понесла.

Сірий вовк за нею стежив.

Обдурив і проковтнув (Червона Шапочка).

Правильно, це Червона Шапочка. (Показується зображення із зображенням Червоної Шапочки). Сьогодні вона буде нашою провідницею до Казкової країни. А тепер саме час дізнатися, якою ж Казковою країною ми з вами подорожуватимемо на заняття.

2. Повідомлення теми заняття

Послухайте уважно вірш:

Бувають почуття у звірів,

У рибок, пташок та людей.

Впливає без сумніву, на всіх

Нас настрій.

Хто веселиться!

Хто сумує?

Хто злякався!

Хто сердить?

Розсіє всі сумніви

Абетка настрою.

Про що йдеться у цьому вірші? (про емоціях, про настрій). Про які емоціїговорити у вірші? Давайте, ми їх назвемо (веселощі, сум, переляк, сердість). Ви здогадалися, про що ми говоритимемо сьогодні на заняття, в яку країну ми вирушимо разом із Червоною Шапочкою? (ми вирушимо до країни « Емоцій» ). Правильно, хлопці.

3. Актуалізація знань на тему заняття

Хлопці, а ви знаєте, що таке емоції? (відповіді дітей) . Емоції– це вираз нашого відношення (почуття) до того, що відбувається навколо нас або всередині нас. Але перш ніж вирушити в подорож, Червона Шапочка пропонує нам набратися сил і пограти в одну дуже захоплюючу гру, яка називається .

4. Гра «Раз, два, три, настрій, замри»

Зараз я вам показуватиму картинки із зображеннями різних емоцій людини(сум, образа, радість, агресія тощо). А ваше завдання зобразити на своїй особі настрій, який буде показано. Зробити це необхідно за команді: «Раз, два, три, настрій, замри». (Проводиться гра «Раз, два, три, настрій замри»).

5. «Подорож до Казкової країни»

А тепер ми з вами можемо вирушити в подорож до Казкової країни « Емоцій» . Це дивовижна країна. Там є річки, гори, темні дрімучі ліси та залиті сонцем луки, є топкі підступні болота. (Випрасується три дороги з картонних заготовок). До цієї країни ведуть три дороги. Одна з них схожа на річку: тиха, спокійна, допомагає швидко досягти країни, але найдовша, але вона не дає великої сили в Казковій країні « Емоцій» . (Викладається тканина, імітуючи річку). Друга дорога проходить через топкі болота. Вона коротша за першу, але складніша і небезпечніша, вона дає більше силиніж перша дорога. (Викладаються картонні круги, що імітують купини в болоті). Третя дорога найкоротша, але й найнебезпечніша. По ній у Казкову країну « Емоцій» вирушають найсміливіші мандрівники. Вона дає найбільше зусиль у Казковій країні. Давайте і ми оберемо, якою дорогою до країни « Емоцій» вирушити кожен із нас. Ми з Червоною шапочкою вирушимо третьою дорогою. А ви? Виберіть собі доріжку та пройдіть по ній пальчиками. (Діти самостійно обирають доріжку). Ось ми прийшли до Казкової країни « Емоцій» . (Викладаються будиночки). Червона Шапочка каже, що мешканці Казкової країни « Емоцій» люблять спілкуватися та грати з мандрівниками, гостями своєї країни. Давайте скоріше з ними познайомимося. Веди Червона Шапочка нас до першого мешканця. (Імітується стукіт у двері).

6. Радість

Здрастуйте, мене звуть Радість! (Показується картинка із зображенням радості). Я так люблю сміятися, веселитися, танцювати, слухати музику… Коли я з'являюся, все довкола розквітає, стає яскравим, яскравим, весняним. Повітря наповнюється співом птахів, запахом квітів… Хлопці, перевіримо, чи правду нам розповідає про себе Радість. Червона Шапочка приготувала для вас ось таку цікаву гру. Вона пропонує вам перетворитися на мавпочок і потанцювати під музику. (Побачиться гра «Веселі мавпочки»під музику: М. Меєрович «Пісенька про Африку»). Хлопці, вам було весело? Значить, правду нам Радість розповіла про себе? Червона Шапочка, ходімо далі, познайом нас із іншими жителями цієї чудової Казкової країни. (Імітується нудьга у двері).

Ох, ах, ох, ах… Мене звуть Сум. (Показується картинка із зображенням смутку). Моя парафія супроводжується дощем, сльотою, калюжами, вітром, що свище садами. Світла, сумна, кружляю, сумую, сльози кидаю, про тугу нагадую… Хлопці, а в нас, напевно, теж буває сумний настрій. Розкажіть. Зараз ми передаватимемо з рук в руки один одному м'яч і розповідатимемо свої сумні історії. (Проводиться гра « Сумна історія» під музику: І. Коренєвська «Восени»). Наприклад, Червона Шапочка каже, мені було сумно, коли захворіла бабуся; мені сумно, коли я сиджу вдома одна… Молодці, хлопці. Давайте ми не сумуватимемо, а завжди радітимемо. Отже, вирушаємо далі. Червона Шапочка, куди нам далі йти?

8. Фізкультхвилинка

А Червона Шапочка пропонує нам трохи відпочити. (Проводиться фізкультхвилина «Відпочинок наш»).

Відпочинок наш – фізкультхвилинка,

Займай свої місця.

Раз – присіли, два – підвелись.

Руки вгору все підняли.

Сіли, встали, сіли, встали,

Ванькою-встанькою немов стали.

А потім пустилися стрибати,

Неначе мій пружний м'яч.

9. Інтерес

Молодці, хлопці. Ось ми з вами відпочили і нам час іти далі. А хто це тут ходить? Що це ви тут робите?

Легкокрилий, всюдисущий,

Слухаю, спостерігаю, пізнаю,

І до снігових вершин,

І до таємних глибин

Вас наведу.

Хто я? Здогадалися? Я Інтерес. (Показується картинка із зображенням інтересу). Мені все цікаво, де б я не був, щоб я не робив. Вам цікаво подорожувати нашою Казковою країною емоцій. І мені цікаво на вас подивитися, погратись з вами. Мені все цікаво. Хлопці, пограємося разом із Інтересом? Червона Шапочка, у що ми пограємо цього разу? А пограємо ми у гру на увагу. Встаньте зі своїх місць. Зараз я вимовлятиму слова «повітря», «земля», «Вогонь», «вода»у різному порядку. Як тільки я скажу слово «повітря»Ви повинні підняти руки вгору. Якщо почуєте слово «земля»то опустіть руки вниз. На слово «Вогонь»обертайте руками вперед-назад, на слово «вода»виставте руки вперед. Хто помилиться – сідати на стілець. Виграє найуважніший. (Проводиться гра «Повітря, земля, вогонь, вода»). Цікаво було грати в цю гру? Добре, час нам вирушати далі. До кого ж ми підемо далі, Червона Шапочка? Так, а куди ви підете, - Вигукнув Інтерес, - мені ж теж цікаво.

10. Злість

Хто це тут ходить? Ніхто мені не потрібен, йдіть усе. Так тобі й треба, всіх поб'ю, знатиметеЯк зі мною сперечатися. Ой, хлопці, хто це? Хто це тут злитися? Це ж Злість. (Показується картинка із зображенням агресії). Червона Шапочка, ходімо швидше далі, доки Злість нас не зіпсувала. Йдемо далі. (Імітується стукіт у двері).

11. Здивування

Ой, це ви до мене прийшли. Я зовсім не чекала. І Червона Шапочка тут? Доброго дня, хлопці, я здивований. (Показується картинка із зображенням подиву). Ви, мабуть, і пограти зі мною хочете? З цієї нагоди я придумала гру. Але спочатку, допоможіть мені, будь ласка, зібрати мій портрет із розсипаних частин. (Проводиться гра «Збери картинку»). А тепер уявіть, що ви знаходитесь на вулиці, і там йде сильний дощ, і раптом виглядає сонечко. Покажіть, як ви здивувалися, що несподівано визирнуло сонце. (Діти показують подив на своїй особі). Молодці, хлопці. Вирушаємо далі. Давайте, швидше, постукаємо у двері і дізнаємося, хто там живе. (Імітується стукіт у двері).

Хто там? Я боюся відчиняти двері, мені дуже страшно. Хлопці, здогадайтеся, хто живе у цьому будиночку (страх). Правильно це страх. (Показується картинка із зображенням страху). Страх відчиняй нам двері, це Червона Шапочка прийшла разом із хлопцями. Точно? Ви мене не обманюєте? Хлопці, ви вибачте мені, що я вам розповіді не відкрив. Деколи я вибухаю як змія, як тигр. А часом можу підкрастись раптово, непомітно, застати зненацька, можу стрімко злетіти - як гроза ... Від моєї появи всім стає ніяково. На лобі може виступити піт, по спині повзуть мурашки, руки стають липкими та слизькими, а ноги наливаються вагою… Зовсюди лізуть різні звуки: [С], [Ш], [Х] Чути фрази «зараз з'їм», «потягну до себе», «страшно». Хлопці, а вам було колись страшно? Червона Шапочка пропонує пограти разом зі Страхом у гру . Встаньте зі своїх місць, зробіть гурток. Зараз ви ходитимете по колу, і говорити такі слова: «А я страху не боюся в кого хочеш перетворюсь». Як тільки я назву будь-якого страшного казкового героя (наприклад, Кощій, вовк, Баба Яга, лев, Соловей розбійник, велетень, ви повинні швидко перетворитися на нього і завмерти. А я потім виберу найстрашнішого героя, і він стане ведучим.) Проводиться гра «А я страху не боюся, на кого хочеш перетворюся»). А тепер давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що у вас великий, величезний страх (діти широко розводять руки убік) . У всіх, хто боїться, від страху великі очі (Зображують великі круглі очі за допомогою рук). Але тепер страх зменшується (Діти зрушують руки). А потім і зовсім зникає (знизують плечима і в подиві розводять руками) . Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні в кого немає більше очей, і ніхто з вас нічого не боїться, оскільки страх зник. Усміхніться один одному.

13. Вихід із казки

Ось Червона Шапочка і познайомила нас із деякими жителями Казкової країни. « Емоцій» . Але ще не з усіма. Наша подорож добігає кінця. Мешканці країни прощаються з нами та запрошують ще раз у гості, познайомиться з ними ближче, погратись, повеселитися. Ходімо до них ще раз у гості? на наступних заняттяхми продовжимо подорож цією чудовою країною, і дізнаємося про всі таємниці жителів Казкової країни « Емоцій» .

14. Релаксація

Сьогодні всі діти багато займалися, грали та, мабуть, втомилися. Червона Шапочка пропонує вам трохи полінуватися. (Включається спокійна музика). Сядьте зручніше, закрийте очі. Уявіть собі, що ви ледарі і ніжитесь на м'якому м'якому килимі. Навколо тихо та спокійно, ви дихаєте легко та вільно. Відчуття приємного спокою та відпочинку охоплює все ваше тіло. Ви спокійно відпочиваєте, ви лінуєтеся. Відпочивають ваші руки, відпочивають ваші ноги. Приємне тепло охоплює все ваше тіло, вам ліньки ворушитися, вам приємно. Ваше дихання цілком спокійне. Ваші руки, ноги, все тіло розслаблене. Почуттяприємного спокою наповнює вас ізсередини. Ви відпочиваєте, ви лінуєтеся. Приємна ліньки розливається по всьому тілу. Ви насолоджуєтеся повним спокоєм та відпочинком, який приносить вам сили та гарний настрій. Потягніться, скиньте з себе ліньки і на рахунок "три"розплющте очі. Один…два…три… Ви відчуваєтесебе добре відпочили, у вас бадьорий настрій.

C. Заключний етап

Ось і підійшло наше заняття до кінця. Червоній Шапочці настав час повертатися в казку, а вам у групу. Ви все великі молодці, ви добре попрацювали. Скажіть, що було цікавим на заняття? Давайте подаруємо один одному на прощання посмішку та скажемо "До побачення".

«Наші емоції»

Конспект інтегрованого заняття з розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку за допомогою музики та психології.

Програмний зміст:

Мета: Розвивати та збагачувати емоційну сферу дітей засобами двох дисциплін: музики та психології.

Закріплювати наявні знання про різні емоційні стани: радість, гнів, горе, подив і т. д., визначати та розрізняти їх за схематичними зображеннями.

Вчити розпізнавати музику, співвідносити її зміст та настрій із власними переживаннями та емоціями.

Збагачувати словниковий запас дітей, розвивати їхні комунікативні навички.

Навчати дітей визначати свій емоційний стан.

Матеріали:

Використання ІКТ: мультимедіа, магнітофон, слайди;

Магнітна дошка "Екран настрою";

Схематичні зображення: гніву, радості, смутку, подиву тощо;

Фонограми музичних творів: Дитячий альбом П. І. Чайковський "Хвороба ляльки", пісня з мультфільму "Пригода порося Фунтика";

Атрибути персонажів казок та оповідань;

Лялька з мімікою різних емоцій;

Маски із зображенням різних емоцій;

Магнітна дошка визначення настрою;

Зірочки для оцінки знань дітей.

Попередня робота:

Знайомство з художніми творами:

Казка про царівну Несміяну

А. Толстой «Золотий ключик»

Хід заняття:

Попередньо в зал вноситься магнітна дошка на якій розташовуються кольорові маски, що відображають різні емоційні стани дітей. (діагностика проведена заздалегідь)

Діти заходять до зали.

Психолог: Здрастуйте хлопці. Рада бачити вас сьогодні у нашому залі. До нас сьогодні до дитячого садка прийшло багато гостей. Давайте з ними привітаємось.

Муз. керівник: Здрастуйте хлопці! Музика запрошує нас у дивовижний світказок. Подивіться на екран. Що ви бачите на ньому?

(Діти бачать маски із зображення різних емоційних станів). Хлопці, а ви знаєте, що кожній масці відповідає своя певна музика, і ми маємо її вгадати.

Звучить музика П. І. Чайковського «Хвороба ляльки». Діти обирають піктограму із відповідною емоцією (сум).

Психолог: Хлопці, а як ви дізналися, що це сум?

За якими ознаками можна визначити, що сумно?

Відповіді дітей: у нього нахилена вниз голова, похмурий погляд, брови та куточки рота опущені тощо.

Відповіді дітей: сумна.

Муз. керівник: Діти подивіться, а що то за предмети? Чиї вони?

Звертає увагу дітей на атрибути царівни Несміяни: корона, хустку.

Психолог: Давайте хлопці зобразимо її. (Діти зображують емоції цього персонажа).

За віконцем сонце світить,

У дворі гуляють діти.

Несміяна, як завжди

Сльози ллє, як із відра.

Їй не радісні іграшки,

Їй зараз потрібні подружки.

Сумно їй зараз однієї,

Що ж робити їй з тугою?

Відповіді дітей: Діти пропонують подружитися з нею та порадувати її кумедною грою.

Дразнилка

Тут живе Хмурилка (діти хмуряться),

Тут живе Дразнилка (показують мову).

Тут живе Смішалка (очі широко відкриті, руки витягнуті вперед, пальці розчепірені, рот відкритий).

Це носик Бібка! (вказівні пальці зведені на кінчику носа)

Де ваша посмішка? (Діти відповідають посмішкою на питання педагога).

Муз. Керівник: Давайте послухаємо наступну музику та виберемо маску.

Звучить пісня з мультфільму Пригода поросяти Фунтика «Доброта» В. Шульжик.

Діти: Це весела музика.

Психолог: Давайте і ми з вами зобразимо радість та веселощі. (Діти зображують радість)

Як ми висловлюємо свою радість? За якими ознаками можна зрозуміти, що людина радіє?

Муз. Керівник: Правильно, вгадали.

Дроб барабанів - що за диво!

Нічне небо, зірки всюди,

А в центрі зали - чарівник:

У чалмі, плащі. Він для людей

Вмить перетворює шовк на кулі

І дітям роздає дари.

На сцену піднявся наш друг,

Дістав з капелюха стрічку раптом,

Він став тягнути швидше, швидше,

Спурхнув за стрічкою горобець,

По капелюху маг провів рукою,

Квіти посипалися горою,

Вся сцена Різних фарб Колір,

А чародій нам шле привіт!

Муз. керівник: Хлопці, а давайте ми з вами теж порадуємо чарівника грою на музичних інструментах, чим створимо радісне та веселе настрої у всіх оточуючих.

Оркестр "Каприз" В.А. Гаврилін

Муз. Керівник: Хлопці пропоную вам послухати ще один музичний твір.

Звучить музика «Баба Яга» М.П. Мусоргського.

Діти обирають піктограму із відповідною емоцією (гніву, агресії).

Психолог: А як ви дізналися, що це злість чи гнів? За якими ознаками можна зрозуміти, що людина злиться?

Відповіді дітей: у нього зсунуті брови, сердитий погляд, рот міцно стиснутий, тіло напрежено, кисті стиснуті в кулак, рухи різкі та уривчасті.

Муз. керівник: А що ви скажете про музику? Яка вона?

Діти: Зла, страшна.

Муз. керівник: Хлопці, подивіться на предмети і скажіть кому вони могли б належати? (Наочний посібник) (мітла, ступа).

Діти: Баба Яга.

Психолог: А спробуємо зобразити її.

Хлопці, я думаю Баба Яга зла тому, що вона одна живе в лісі, у своїй хатинці???

Муз. керівник: Діти наші чудові актори, веселуни та фантазери.

Гра «Пограємо у казку»

Дітей просять за допомогою міміки та жестів зобразити різних персонажів дитячих творів: радісного Буратіно, сумного П'єро, працьовиту Попелюшку, чуйного Лікаря Айболита, злу Бабу Ягу, добродушного кота Леопольда, горду Снігова Королева, жадібного Ведмедика, здивованого крокодила Гену тощо.

Психолог: А тепер хлопці. Підійдіть до екрану настрій та поставте такий значок, який відповідає вашому поточному настрою.

Ви сьогодні добре займалися, були активними, правильно справилися з усіма завданнями і ми даруємо вам на згадку ці чудові зірочки. (педагоги роздають дітям зірочки з написами «Молодець», «Розумниця» тощо). Прощаються із хлопцями.

Склали: Ближенська Н.В. -педагог-психолог

Сорокіна Ж.П. - музикальний керівник